Nokia’nın eski çalışanlarından yeni telefon

Salı, 21 Mayıs 2013 16:10

jolla-sailfish-200513Nokia kendi ürettikleri telefona yeteri kadar reklam desteği sağlamadığını düşünüp, Nokia’dan ayrılan ve kendi şirketini kuran grup, 3 yıl sonunda amacına ulaşmış olacak. Satış rakamlarıysa merak konusu.

Sailfish’in yazılımı, Nokia’nın geliştirmeye çalıştığı ancak 2011 yılında Windows’u kullanma kararı alınca vazgeçtiği MeeGo’yu temel alıyor. Jolla telefonların (Yol-la diye okunuyor) bu yılın sonuna doğru ve yalnızca internette satışa çıkması bekleniyor. Şirketin kurucu üyelerinden, Yönetim Kurulu Başkanı Antti Saarnio “Bir-iki yıldır cep telefonu piyasasında fazla ilginç bir şey olmuyordu.” diyor.

“Biz yeni girişimcilere fırsat yaratıyoruz. Farklıyız.”

Jolla telefonların ekranı 4,5 inç, kamerası sekiz megapiksel. 4G ile çalışabilen telefonda, Android işletim sistemi için hazırlanmış uygulamaları kullanmak mümkün. Telefonun özellikleri arasında, kullanıcı arayüzünü kontrol edebilen renkli kılıflar da var.

Saarnio, BBC’ye bu kılıfların nasıl çalıştığını anlatırken “Telefona takıyorsunuz ve arayüzünüz örneğin tuttuğunuz takımın renklerine bürünüyor.” dedi.

“Bağlılığınızı belirtmek için ilginç bir yöntem.”
Bu özelliğin tam olarak hangi teknolojiye dayandığı bilinmemekle birlikte, pekçok uzman yakın-alan iletişim (NFC) teknolojisinin kullanıldığı görüşünde.

Üç yılda sonuç
Saarnio ve ekibi Nokia’dan 2011′de ayrılmış. Ayrılan ekibin çoğu, Apple’ın iOS ve Google’ın Android sistemlerine rakip bir iletişim sistemi geliştirmeyi amaçlayan Nokia-Intel ortak projesinde çalışanlar.

Nokia, MeeGo yazılımıyla işletilen tek bir telefon çıkardı: N9-00. Saarnio, bu telefona yeterince şans tanınmadığı, pazarlamasının yapılmadığı görüşünde. ”Ekip ise bunun piyasadaki en iyi telefonlardan biri olduğunu düşünüyordu. Herkes yola devam etmeye  kararlıydı.” diyor. Böylece birkaç kişi Finlandiyalı cep telefonu devinden ayrılarak kendi şirketlerini kurmuş ve MeeGo, Sailfish adı altında yaşamaya devam etmiş.

Saarnio Sailfish’i ilgilenen diğer cep telefonu üreticilerine de verebileceklerini söylüyor, tabii Nokia’ya da.

BBC Türkçe