Nobel ödüllü Pablo Neruda öldürüldü mü? Mezarı açılıyor

Pazartesi, 8 Nisan 2013 14:03

Pablo-Neruda-007Şili’de 1973’teki askeri darbeden 12 gün sonra yaşamını yitiren Nobel Edebiyat Ödülü sahibi şair Pablo Neruda’nın ölüm nedenin belirlenmesi için mezarı açılıyor.

Ünlü komünist şair Pablo Neruda, General Augusto Pinochet’nin iktidara geldiği askeri darbeden sonra ölmüştü. Ölüm nedeni resmi kayıtlara prostat kanseri olarak geçti. Ancak şairin şoförü ve sekreteri Manuel Araya, darbe karşıtı olan Neruda’nın hastaneden zehirlendiğini öne sürdü. İddia sonrası Komünist Partisi’nin mahkemeye başvurusu üzerine mezarın açılmasına karar verildi.

Ünlü şairin 40 yıl sonra mezarının açılmasına giden süreci başlatan Araya, tıbbi incelemeden sonuç alınmazının zor olduğunu belirtti. Araya, “Fazla beklentim yok. Buna benzer birkaç olay aydınlatılamadı. Bugün ve yarın sadece sabırla bekleyeceğiz. Hakimin uyardığı gibi 2 veya 3 ay bekleyip göreceğiz” dedi. Araya, Neruda’nın darbe karşıtlarını Meksika’dan yönetmek üzere ülkeden ayrılacağı sırada öldürüldüğünü öne sürdü. Araya ayrıca ünlü şaire hastanede zehirli iğne yapıldığını söyledi.

Mezardan elde edilecek kalıntılarda önce kanser, daha sonra zehir izi araştırılacak. Ölümün üzerinden uzun zaman geçtiği için araştırmadan sonuç alınmasının zor olduğu belirtiliyor.

Daha önce de Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Filistin lideri Yaser Arafat’ın mezarları ölüm nedenlerini belirlemek üzere açılmıştı.