Nobel ödülleri haftası başladı

Pazartesi, 7 Ekim 2013 18:06
nobel-prize

Tüm dünyanın merakla beklediği Nobel ödülleri bu hafta içinde sahiplerini bulacak. Hergün bir dalda ödül kazananın açıkandığı Nobel Ödülleri haftasında bugün Fizyoloji veya Tıp dalında üçü de Amerikalı olan bilimadamları, James E Rothman (Yale Üniversitesi), Randy W Schekman (Berekley Üniveristesi), Thomas C Sudhof (Stanford Üniversitesi) ödüle layık görüldü. Nobel ödülü alan bilim adamları çalışmaları sayesinde hücrelerin taşıma sistemini nasıl organize ettiğinin gizemini çözerek, hücre içine ve dışına nasıl madde taşındığının anlaşılmasına olanak tanıdılar.
Hafta içinde devam edecek olan ödül dağıtımında yarın ve Çarşamaba günü Fizik ve Kimya dalında Nobel Ödülü sahipleri açıklanacak. Cuma günü merakla beklenen Nobel Barış ödülü sahibini bulacak. Bu yıl Nobel Barış ödülüne 259 isim aday gösterildi. Adaylar arasında öne çıkanlan isimlerden biri Pakistanda kız öğrencilerin eğitimini desteklediği için Taliban tarafından vurularak ağır yaralanan 16 yasındaki Malala Yousufzai, ABD’nin gizli belgelerini Wikileaks’e sızdırmaktan yargılanan eski asker Chelsea (daha önceki ismi Bradley) Manning de bulunuyor. 259 adayın 50’sini ise dünya çapında çeşitli organizasyonlar oluşturuyor. Geçen yıl Nobel Barış ödülü 2. Dünya Savaşın’ın ardından dünyada barış ve insan haklarını savunduğu için Avrupa Birliğine verilmişti. Ödülün AB’ye verilmesi çok eleştiri almıştı. Bugün Norveç Nobel Ödülü sekreteru Geir Lundestad:” Geçtiğimiz yıllarda Nobel Barış ödülü biraz tartışmalı olmuştu ama bu da ödüle olan ilgiyi arttırdı.” dedi.
Bu yıl merakla beklenen diğer Nobel ödülü ise pek tabi ki edebiyat ödülü. Nobel edebiyat ödülü kazananının açıklanacağı tarih ise henüz belli değil.