Nobel Edebiyat ödülünü Kanadalı yazar aldı

Perşembe, 10 Ekim 2013 14:57

Alice MunroTüm dünyanın merakla beklediği Nobel Edebiyat ödülünün bu yılki kazananı Kanadalı yazar Alice Munro oldu. Munro 2009 yılında Man Booker International Prize ödününü almıştı. Nobel yarışında Japon yazar Haruki Murakami ilk favori olarak gösterilirken ikinci favori olan Munro ödülün sahibi oldu. Alice Munro’nun kısa hikayeleri Anton Chekhov’un stiline benzetiliyor. Küçük kasaba hikayeleri yazan Munro’nun hikayelerinde olaylar dizisi yerine, bilge karakterlerinin yaşam, ölüm ve sevgi üzerine yaşadıkları zihinsel aydınlanmalar hikayelerin özünü oluşturuyor.

82 yaşındaki Ontario’lu yazar 1968 yılında hikayelerini topladığı ilk kitabı “Dance of the Happy Shades” ile Kanada’nın en prestijli edebiyat ödülü Governer General’a layık görülmüştü. Munro’nun “The Bear Came Over the Mountain” adlı hikayesi 2007 yılında yönetmen Sarah Polley’in beyaz perdeye uyarladığı “Away From Her” adlı film ile en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar adayı olmuştu.

İsveç’in Stockholm kentinde açıklanan Nobel Edebiyat Ödülü kazananı Alice Munro 8 milyon İsveç kronu, yani yaklaşık 2,5 milyon Türk Lirasının da sahibi oldu.

Tags