Nobel Barış Ödülü’nün güçlü adayları

Perşembe, 9 Ekim 2014 14:13

Nobel Barış Ödülü yarın sahibini bulacak. Bu sene kazanan, 47′si kuruluş olmak üzere, 278 aday arasından seçilecek. Nobel Barış Ödülü’nün önceki sahipleri arasında Nelson Mandela, Barack Obama, Teresa Ana, Martin Luther King gibi isimler var.

Daha önce Nobel Barış Ödülü almış kişiler, Nobel Barış ödülü almış kuruluşların üyeleri, uluslararası mahkemelerinüyeleri, üniversite rektörleri, sosyal bilimler, tarih, felsefe, hukuk ve teoloji profesörleri, uluslararası poltika kuruluşları ya da barış araştırmaları merkezlerinin direktörleri, Norveç Nobel Komitesinin şu anki ve önceki üyeleri ve danışmanları, Nobel Barış Ödülü için aday önerebiliyorlar.

Screen Shot 2014-10-09 at 1.40.51 PMGüçlü adayların arasında Ulusal Güvenlik Ajansı’nın eski istihbarat analisti Edward Snowden de var. Kimilerinin kahraman kiminin vatan haini olarak gördüğü Edward Snowden’in adaylığı tartışmalı. Kendisini aday gösteren Norveçli avukatlar Solhjell ve Valen bile Snowden’in sızdırdığı bilgilerin bazı ülkelerin çıkarlarını kısa dönemde tehlikeye soktuğunu kabul ediyor. Yaptıkları açıklamada Snowden’i Nobel Ödülü’ne aday göstermelerinin, yarattığı bütün etkileri haklı buldukları anlamına gelmeyeceğini belirttiler. Diğer güçlü adaylar Pakistanlı kızların eğitimi için kampanya yürüten Malala Yusufzai ve ‘solcu papa’ olarak anılan Papa Francesco.

Kimin kazanacağı büyük bir merak konusu. Ödülün sahibi yarın açıklanacak, ödül töreni ise 10 Aralık’ta yapılacak.