Nikola Kopernik’in 540′ıncı doğumgünü

Salı, 19 Şubat 2013 14:20

130219kopernikkGök cisimlerinin Güneş’in etrafında döndüğünü tespit eden ilk gök bilimci Nikola Kopernik’i Google, astronomi tarihindeki en önemli isimlerden biri olarak ‘doodle’ ile andı.

Katolik Kilisesi’nin Avrupa’yı baskısı altına aldığı yıllarda, cesur bir gök bilimci kabul edilen Nikola Kopernik, 540 yıl önce bugün dünyaya geldi.

Polonya’da 19 Şubat 1473 tarihinde dünyaya gelen Nikola Kopernik, çıplak gözle yaptığı araştırmalar sonucunda, Güneş’in kozmik cisimlerin etrafından döndüğü merkez olduğunu tespit etti.

Lehçe’nin dışında Latince, Almanca, İtalyanca ve Yunanca konuşan Kopernik, Rönesans’ın önde gelen matematikçi ve gök bilimcilerinden biriydi. 1512-15 yılları arasında Mars ve Satürn’ü gözlemleyen, 1515 yılında ise Güneş üzerinde dört gözlem yapan Kopernik, 1520’li yıllara gelmeden önce Dünya’nın hareketi hakkındaki temel teorilerini oluşturmaya başladı.

DÜŞÜNÜRLERİN HEDEFİ OLDU

İtalyan matematikçi ve astronom Galileo Galilei’den 50 yıl önce Güneş merkezli sistem teorsini oluşturan Kopernik, Orta Çağ’da yaşanan Bilim Devrimi’nin öncülerinden oldu ve kendisinden sonra gelen bilim insanlarına yol açtı.

Teleskopların mucidi Galileo’un ilk teleskobunu yapmasından 50 yıl önce teorilerini ortaya koyan Kopernik, Orta Çağ’da birçok eleştirinin hedefi oldu. Kopernik’i ilk eleştirenler Protestanlar oldu. Alman reformcu Philipp Melanchthon, Güneş’in merkezinde bulunduğu sistem teorisi hakkında şu yorumu yaptı:

“Bazı insanlar, Polonyalı bir astronomun, Dünya’nın hareket ettiği ve Güneş’in durduğu gibi saçma bir düşüncesinin doğru olduğuna inanıyor. Akıllı düşünürler böyle bir bağnazlığı engellemeliydi.”

Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü savunan Galileo’da, kilisenin hedefi olan sayısız bilim insanı arasında yer aldı.

KEMİKLERİ 2008’DE BULUNDU

Kopernik, 1543 yılında ölen Kopernik’in, Polonya’daki Frombork Katedrali’ne gömüldüğüne inanılıyor. Mazer taşında ise isminin yazılmadığı biliniyor.

Araştırmacılar, 2005 yılında Kopernik’e ait olduğu düşünülen kemikler buldu. Kemikler, Polonya’daki 14’üncü yüzyıldan kalma Frombork Katedrali’nde ortaya çıkarıldı. Üç yıl sonra, adli tıp uzmanları bulunan kafatasından yararlanarak iskeletin sahibinin yüzünü oluştyurdu, İsveç’teki antik bir kitaptan alınan saç örneklerine DNA testi yapıldı.

Analizler, kemiklerin Kopernik’e ait olduğunu doğruladı. Google, 540 yıl sonra Rönesans’ın ve bilim tarihinin en ünlü isimlerinden biri olan Kopernik’i, aynen teorisindeki gibi bir doodle ile andı: Güneş sabit, gezegenler ve diğer gök cisimleri etrafından yavaşça hareket ediyor.