New York’ta Banksy’ye rahat yok! Sokak resimlerinin üzerleri neden çiziliyor?

Pazar, 13 Ekim 2013 15:40
banksy-3

Sokak sanatçısı Banksy’nin New York’daki 1 aylık “Better To Be Out Then In” projesi pek de beklendiği gibi gitmiyor. Proje kapsamında 1 ay boyunca hergün New York’un çeşitli bölgelerinde sürpriz duvar resimleri konduran Banksy hayranları tarafindan yakından takip edilse de, New York’un daha az ünlü olan graffiti sanatçıları tarafından hiç de iyi karşılanmadı. Banksy’nin hemen hemen bütün duvar resimleri üzerleri çizilerek zarar gördü. Sokak sanatçıları Bansky resimlerinin üzerlerini çizdikten sonra ‘tag’adı verilen kendi imzalarını da bırakmayı ihmal etmiyorlar.

New York’un underground sokak sanatçıları Bansky’nin New York’ta iyi karşılanmamasını, Banksy’nin artık underground olmaması ile açıklıyorlar. Banksy’nin dünyaca ünlü olduktan sonra ana akımın bir parçası haline geldiğini ve dolayısı ile sokak kültürünün karşıtı haline geldiğini savunuyorlar. Banksy’nin üzerini karalamak ise kendi içinde bir protesto olmuş oluyor ve tam anlamıyla graffitinin özünü oluşturuyor. Banksy’nin cizdiği bir duvar resimi ana akım sistemi temsil ederken, üzerine çizilen graffiti underground sokak sanatını temsil ediyor. Yani bir Banksy resmi, artık duvar resmi değil duvarın kendisi olmuş oluyor.

Kimilerine göre ise sokak sanatçıları Banksy’nin üzerini çizip, yanına da kendi taglerini yerleştirerek “ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin üzerini çizen az ünlü sokak sanatçısı” olarak ünlü olmaya çalışıyorlar. Yani sorun tamamiyle kıskançlık.

Banksy’nin New York’taki “Better To Be Out Then In” projesinin belki Banksy’nin de hiç tahmin etmediği şekilde düşündürcü bir harekete yol açtığı aşikar.

İşte New York’ta üzeri çizilen Banksy’lerden bir kaçı:

banksy defaced3c0e531e88af078a2fc4ca972ffd9cbcbanksy2vandalizedbanksy3octoberdog