New York yeni belediye başkanını seçti

Perşembe, 7 Kasım 2013 12:27

De Blasio (1)New York 20 yıl sonra ilk defa Demokrat Parti’li bir belediye başkanı seçti. Bill de Blasio, eski Cumhuriyet Parti’li milyarder iş adamı bağımsız belediye başkanı Michael Bloomberg’in 3 dönem üstü üste seçilmesinin ardından New York’un yeni belediye başkanı oldu. Aldığı oylarla seçimlerdeki rakibi Cumhuriyetçi aday Joe Lhot’yi açık ara geride bırakan 52 yasındaki De Blasio seçim öncesi yapılan kamuoyu araştırmalarında da yarışı önde götürüyordu.

Bill De Blasio Holds Campaign Rally In Brooklyn

Yani başkan De Balsio’nun New York polisinin çok tartışmalı “stop and frisk” yani durdurup üst arama uygulamasına son vereceği bekleniyor. De Balsio seçim kapmanyasında da uygulamaya son verilmesini savunmuştu. Yılda yüz binlerce New York’luyu durdurup üstünü arayan polisin daha çok siyahiler ve Latin Amerika kökenli New York’luları hedef alması eleştiriliyordu. Eski Belediye Başkanı Bloomberg ise bu uygulama sayesinde sayısız hayat kurtarıldığını savunuyordu. Seçim sonuçlarının ardından Brooklyn’de zafer konuşması yapan De Blasio üstü kapalı olarak bu konuya da değindi ve “Güvenlik ve medeniözgürlükler birbiri ile çelişen kavramlar değildir. Polis ile halk arasında iletişim olması gereklidir. Polis ve halk el el çalıştıkça daha güçlü ve güvende oluruz” dedi.

De Blasio yüksek gelirli New York’lulara vergi arttırımı yapılması gerektiğini ve okul öncesi ve sonrası aktivite programlarının genişletilmesi gerektiğini savunuyor. New York’un 109′uncu belediye başkanı olacak olan De Blasio 1 Ocak’ta yemin ettikten sonra görevine başlayacak.de blasio (3)