New York Times: Erdoğan, Türk siyasetçilerin geleneksel stratejisine sarıldı: Yabancı güçleri suçlamak

Pazar, 22 Aralık 2013 19:24

Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının ile ilgili Başbakan Erdooğan’ın arda arda yaptığı açıklamalar dış basında da yer aldı. Dün New York Times gazesinde, Tim Arango’nun “Türk Başbakan krizden yabancı diplomatları sorumlu tuttu” başlıklı yazısında, Başbakan Erdoğan’ın isim vermeden elçileri suçladığı anlatıldı.

Erdoğan’ın Cumartesi günü yaptığı açıklamada “Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içine giriyorlar” şeklindeki elçilere yönelik eleştirileri, “Başbakan Erdoğan Cumartesi günü kriz karşısındaki Türk siyasetçilerin geleneksel stratejisine sarılmaya devam etti: yabancı güçleri suçlamak, bu defa ise ABD’yi.” şeklinde yorumlandı. Türkiye’deki Amerikan elçisi Francis Ricciardone’nin ilk sayfadan verilen resimleri ve “Çek git bu ülkeden” başlığına da değinildi.
Erdoğan’nın Cumartesi günü ardardına yaptığı konuşmalarında elçileri kovmakla tehdit ettiği anlatılırken Başbakan’ın “Eğer bizim büyükelçilerimiz de bu tür oyunların içine giriyorlarsa bize haber verin. Siz göndermeyin biz alırız…” sözlerine yer verildi.

Erdoğan’ın konuşmasından önce Ankara’daki ABD büyükelçiliğinin Twitter hesabından “ABD’nin devam eden yolsuzluk soruşturmaları ile hiç bir ilişkisi yoktur” açıklaması yaptığı vurgulandı. Türk Dışişlerinin ise tansiyonu düşürmek amacı ile açıklamayı tatmin edici bulduklarını ve elçiyi kovmak ya da derhal bakanlığa çağırmak gibi bir uğraşın içinde olmadıklarını söylediğinin altı çizildi.

Yazıda “komplo teorileri hükümet yanlısı medya tarafından geliştiriliyor” denildi. “Hükümet yanlısı “medyanın ülkenin belli bir kesimi içinde yankı bulduğu ayrıca anti-Semitik ve anti-Amerikan fikirlerin Türkiye’de yaygın olduğu söylenirken, soruşturmanın hedefi olan Halk Bankası’nın ABD tarafından, İran’a nükleer program nedeni ile uygulanan yaptırımlardan kaçınmada yardımcı olmakla suçlandığı belirtildi.

Yazıda ayrıca gitikçe genişleyen soruşturmanın Erdoğan’ın 10 yıllık yönetiminin karşılaştığı en büyük kriz olduğu anlatıldı. Yorumcuların ve hükümetten isimlerin soruşturmayı “Pensilvanya’da yaşayan popüler bir imam” Fethullah Gülen’e bağladıkları anlatıldı. Gülen’in suçlamaları rededdetiği belirtilirken dün yayınlanan “Ocağınız yıkılsın, yuvanız yıkılsın, birliğiniz yıkılsın” şeklindeki sert açıklamasına da yer verildi. Yazıda ayrıca Erdoğan’ın Gezi olaylarında da yabancıları suçladığı söyledi.

Screen Shot 2013-12-22 at 17