Netanyahu İran’a yaptırım için lider turunda

Pazartesi, 18 Kasım 2013 13:16

Cenevre’de İran’la yapılan nükleer müzakerelerin ikincisi sonuçsuz kalsa da İran’a yönelik askeri müdahale seçeneğinin dile getirilmemesi ve Tahran yönetiminin işbirliğine yakın politikaları umut verdi. Ancak bu duruma temkinli yaklaşan ve İran’a hiç bir şekilde güvenmediğini her fırsatta dile getiren bir ülke var: İsrail…

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile bir araya geldi. Nükleer müzakereleri değerlendiren Netanyahu İran’dan da ziyade görüşmeleri hedef aldı, “Cenevre’de masada duran anlaşma iyi bir anlaşma değil, İran’la sonuç verecek anlamlı ciddi bir anlaşma istiyoruz” dedi.

Fransa’nın İran’la sürdürülen müzakerelerde takındığı tutumdan övgüyle söz eden Netanyahu, ”Fransa doğru olan şey için ayağa kalktı ve bunun için minnettarım” dedi.

Hollande ise, İran’a, nükleer tesisleri uluslararası kontrole açarak yüzde 20 mevcut şüpheli uranyum üretimini düşürüp, Arak reaktörünü tamamen durdurması ve nükleer silah programından ayrılması çağrısında bulundu. Hollande, ayrıca yaptırımların anlaşma olana kadar İran’ın üstünde sürmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Filistin meselesine de değinen Hollande, barış sürecini desteklediklerini belirterek, tarafların birbirlerine jest yapmaya ihtiyacı olduğunu kaydetti. Hollande, Yahudi yerleşim yerleri konusunda İsrail’in geçen hafta aldığı 20 bin yeni konut inşasından geri adım atma kararını da memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.