Nerede O İçinizdeki Küçük Çocuklar?

Pazar, 7 Şubat 2016 15:56

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Beden eğitimi dersi ile beraber ilk defa sporla karşılaşırız. Okullarda her çocuğun, herhangi bir spora olan ilgisi ve yeteneği o yaşlarda kendini göstermeye başlar. Hatırlasanıza, hepimizin içinde saklı olan “keşke her ders beden eğitimi olsa” isteği asla durmaz. Sürekli öğretmenimizle beden dersi pazarlığı ve bitmek bilmeyen spor aşkı…

 

Peki, o çocuklara ne oldu? Neden şu anda içimizdeki yıllar önce yaşanan spor hevesi yok? Oysa her yaptığımızda ne kadar mutlu olurduk, o tatlı yorgunluk bize kendimizi nasıl iyi hissettirirdi. Şimdi neden durduk? Niçin hareket etmiyoruz? Arkadaşlarımızla toplanıp neden basketbol, futbol oynamıyoruz? Halbuki o küçüklük anılarımızı ve mutluluğumuzu  yakalamak o kadar kolay ki, her şey o yataktan kalkıp tembelliği bir kenara bırakmakla gerçekleşebilir.

 

Ben bizi durduran şeyi biliyorum! Büyüklerimizden gelen o kalıp sözcükler: “oğlum kaç yaşına geldin hala top peşinde koşuyorsun!” İşte belki de bizi spordan uzaklaştıran anne baba nasihati…

shutterstock_251975116

Parklarda ve sahillerde az da olsa gördüğüm amca ve teyzelere helal olsun diyorum içimden. Demek ki onlar bu nasihatleri aşabilmişler, kendi iç seslerini dinleyip sağlıklı yaşamın bir köşesinden tutabilmişler. Siz onlara uzaktan bakınca garip geliyor olabilir belki ama ne zaman normal olarak bakabilmeyi başarırsak toplum olarak istenilen sağlıklı birey sayısına ulaştık demektir.

Türkiye spor yapma ve sağlıklı birey oranında çok geride. Diğer Avrupa ülkelerine baktığımızda popülasyonu bizden çok daha küçük olan ülkelerin spor yapma oranı neredeyse bizden on kat daha fazla. Basit bir araştırma sonucu olarak, Norveç’te her beş kişiden birisi spor yapıyor. Bizim ülkemizde genç nesil daha fazla olmasına rağmen bu sayı neredeyse yakalanamayacak kadar uzak.

Artık oynamak yerine sadece izleyici olduk. Fakat birilerini izlerken ki o içimizde oluşan kıpırtı bize hala bir umut var diyor. Hemen yarın arkadaşlarımızla planlayıp bir halı saha ya da basketbol oynayabiliriz emin olun bir kere başlarsak devamının nasıl geldiğini göreceksiniz.

Belki de o mutluluğu unuttunuz. Ama içinizde bir köşede duruyor ve hatırlamak sizin elinizde. Çok uzak değil, hemen yarın bu mutluluğa kavuşabiliriz.

 

Anladınız siz…

 

Sporla kalın.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 255. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play