Neden internette bir yer hakkında kötü yorum yaparız?

Cumartesi, 20 Eylül 2014 12:59

Bir restorana gittiniz, ne servisten ne de yemeklerden memnun kaldınız. Hemen internete girip Foursquare, Trip Advisor gibi sitelerde bu kötü deneyiminizi paylaşanlardan mısınız?

Ben Richmond’un Vice.com’da yayınlanan haberine göre, bu davranışınızın altında yatan temel sebep, diğer insanları uyarmaktan çok kendinizi rahatlatma isteği olabilir.

Amerikalı birkaç şirketin internette haklarında olumsuz yorum yazan insanlara yüksek para cezalı davalar açmasından sonra, bu konudaki kanun boşluğunun yok edilmesi için yeni bir kanun teklifi yapıldı. Bu teklifte insanların istediği şekilde yorum yapma özgürlüğü net hatlarla güvence altına alındı.

Firmaların haklarında çıkan kötü yorumları neden bu kadar kafaya taktıkları aslında anlaşılabilir bir şey. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Yelp adlı sitede tüketici puanlamaları sonucu ekstra yıldız kazanan firmaların kazançlarında % 5-9 arasında artış görüldüğü ortaya çıktı. Olumsuz yorumlarının genelinin yemeklerin kalitesiyle değil servis hizmetiyle ilgili olduğu da bulunan başka bir veri.

Bir başka araştırmada kötü yorumların dilbilimsel analizinin yapılmasıyla fark edilen ‘biz’ ve ‘onlar’ kelimelerinin kullanım sıklığı, travma sonrası hissedilen duygular ile benzerlik gösterdiği saptand. Travma yaşayan insan psikolojisinde, olay sonrasında duygusallık göstererek başından geçenleri yabancı insanlarla bile paylaşarak kendine yandaş toplama, birlik oluşturma isteği görülüyor.

Kötü bir yemek yemek tabii ki bir travmaya yol açacak kadar ciddi bir şey değil; fakat bu benzerlik koşa koşa klavye başına geçmemizin sebebinin hayal kırıklığımızı tamir etme istediğimiz olabileceğini akıllara getiriyor.

Kaynak: Vice.com

Çeviren: Ayşe Irmak Şen