“Neden Gecenin ‘Kraliçesi’ Olamadı?

Pazar, 24 Ocak 2016 22:20

GİZEM MERVE KABOĞLU

Gecenin Kraliçesi geçtiğimiz haftalarda yayına başladı ve maalesef ses getiren tanıtımlarının vadettiği başarıya ulaşamadı. Dizi birinci bölümüyle ABC1 kategorisinde 4.22 reyting alarak 7. sırada yer alırken, 2. bölümüyle 5.61 reytingle 5. sırada kendine yer buldu.

Dizinin beklenen başarıyı elde edememesi neden derseniz özetle:

  • En önemlisi: Evli olan erkeğin başkasına olan aşkına çoğu ev kadını olan izleyicinin inanmasını beklemek biraz ütopik bana kalırsa… (Saklı kalan hezimetini hatırlayınız)

  • Kartal ve Selin’in tek gecelik aşkı inandırıcı değildi, bir günde Ferhat ile Şirin oldular… İnanmadığımız aşkın rövanşını nasıl/neden izleyelim?

  • Dizi romantik komedi olarak başlayıp Aşk-ı Memnu olarak bitti. Atmosfer ve anlatım yönünden tutarsızlık var, senarist değişiklikleri kadar kafa karışıklığı da bu sonucu doğurmuş belli ki.

  • Uğur Polat’ın Ulan İstanbul’daki heyecanı belli ki bu dizide yok. Son dakika dahil olduğu kadroda belli ki usta oyuncu rolüne yabancılaşıyor ve bu her sahnede belli oluyor. Keza Ntv’de katıldığı programda da rolü aylar önce reddettiğini, sonra yönetmenler Taylan Biraderler’in çabaları sonucu hikayeye inandığını belirtti.

  • Aynı hikaye henüz geçen aylarda başlayan Acı Aşk’ta da anlatıyor, ayrıca Gülpare’den Bir İstanbul Masalı’na kadar şimdiye kadar pek çok kez işlendi. Sürpriz yok…

DİZİLERİN YENİ GÜNDEMİ: EVLİLİK AŞIK OLMAYA ENGEL Mİ?

Detaylara girersek, her sezon benzer konulu diziler ekranda türüyor malumunuz, bu sezon bu şerefe nail olan konu evli erkeklerin aşkları… Star Tv ekranlarına gelen, başrollerini Meryem Uzerli, Murat Yıldırım ve Uğur Polat’ın paylaştığı Gecenin Kraliçesi ile Show Tv’de yayınlanan Seçkin Özdemir, Sezgi Sena Akay, Selin Şekerci ve Alperen Duymaz’ın başrollerinde olduğu Acı Aşk dizileri neredeyse aynı hikayeyi konu alıyor.

Evli olan ancak bunu sevgilisinden gizleyen erkeklerin hezimetini konu alan iki dizide de kadınlar evli erkeğin yaşadığı eve başka birinin kolunda giriyor. Gecenin Kraliçesi’nde Meryem Uzerli’nin canlandırdığı Selin, sevgilisi (Murat Yıldırım) Kartal onu terk ettikten sonra hamileliğini öğrenmiş ve çocuğu ile beraber Kartal’ın kayınpederi Aziz (Uğur Polat) ile ilişkisi vasıtasıyla eski sevgilisi ve çocuğunun babasıyla yüz yüze geliyor. Acı Aşk’ta da aynı denklem evli erkeğin (Seçkin Özdemir) kayınbiraderinin karısı olarak eski sevgilisini (Sezgi Sena Akay) karşısında buluyor. Gecenin Kraliçesi’ni Acı Aşk’ın önüne geçiren ise karakterizasyon ve cast farkı…

Yıllar önce aynı benzerlik tartışması Ihlamurlar Altında ve Acı Hayat dizileri için yapılmış hatta konu yargıya taşınmıştı. Aslında Acı Aşk’ta da Gecenin Kraliçesi’nde de anlatılan yabancı olduğumuz bir konu değil, Gülpare, Bir İstanbul Masalı, Aşk-ı Memnu gibi dizilerde benzer çatışmaları izledik, özgün olduğunu da iddia etmiyorum zira Acı Aşk, Kore dizisi Bad Love uyarlaması. Sezon başında aynı konunun Atv’de yayına hazırlanan Beyaz Gece dizisi için de anlatıldığını söylemem gerek, dizi askıya alınmıştı. İyi ki o dizi iptal olmuş zira ne Gecenin Kraliçesi ne de Acı Aşk beklenen çıkışı yapmış değil.

İki dizi de şu an için zirvede olmak yerine gün dolduruyor. Neden derseniz bence çok açık, ne olursa olsun ikinci kadının aşkı konu ediliyor. Evli olan erkeğin başkasına olan aşkına çoğu ev kadını olan izleyicinin inanmasını beklemek biraz ütopik bana kalırsa. Umarım ki yanılayım… Ne dersiniz sizce aşk evlilik engelini aşacak mı, diğer bir deyişle hikayeleri birbirini andıran iki dizi tutacak mı?

GECENİN KRALİÇESİ’NİN YILDIZI FUNDA ERYİĞİT

Gecenin Kraliçesi demişken, ilk bölüm sonrası gittiğim her toplantıda sektör profesyonellerince Funda Eryiğit’in övüldüğünü duydum. Diziyi izleyen herkes kocasının başkasına aşık olduğunu duyduğunda içinde bulundukları arabayı intihar niyetiyle kullandığı sahneleri dilinden düşürmüyor…

Funda Eryiğit’in çıkardığı Esra adlı karakter, bizi kadının kocasına olan aşkına inandırıyor, Selin Şekerci ise Esra’nın ekürisi olan rolünde kocasına duyduğu öfke ile maalesef antipati topluyor. Karakterizasyon farkı dizide bariz değişiklikler doğuruyor, kocasına sahip çıkan iki kadın arasındaki duruş farkı emin olun uzun vadede reytinglere de, hikayenin akışına da etki edecektir.

Şimdiden müjdeleyeyim, Gecenin Kraliçesi’nin yıldızı oyunculuğu ve çıkardığı karakter ile Funda Eryiğit’tir.

 funda1