Neden esniyoruz? Yeni bilimsel araştırma sıkıldığımız için değil, beynimizi soğutmak için esnediğimizi söylüyor

Salı, 13 Mayıs 2014 12:06

Yeni bir bilimsel araştırmaya göre esnemek yorulduğumuzda veya sıkıldığımızda değil beynimizi soğutmak ve daha net ve atik düşünebilmemizi sağlamak için yaptığımız birşey.

Tıpkı bilgisayarlar gibi beynimizin de bir ideal çalışma ısısı var. Bu ısı gereğinden fazla arttığında esneyerek ısıyı normal düzeye getiriyoruz. Esnediğimizde kap atışlarımız hızlanıyor, kan akışımız hızlanıyor ve kafa bölgemiz ise hava ile doluyor, böylece o bölgedeki kanının ısısını düşürmüş oluyoruz.

Daha önce esnemenin solunum sistemimize yardımcı olduğu, esneyerek bol oksijen aldığımız ve bu sayede yorgun hissetmeyeceğimiz düşünülüyordu. Fakat yapılan son araştırma, aslında oksijene ihtiyacımız olduğunda esnemediğimizi basit bir gözleme dayanarak ortaya koydu. Örneğin spor yaptığımızda yani en çok oksijene ihtiyaç duyduğumuz anda esnemiyoruz.

Peki o zaman yorgunken neden esniyoruz? Bunun sebebi yorgunluk ve uykusuzluğun beyin ısısını yükeseltmesi. Esnemek ise bizi daha uyanık yapmıyor sadece beyin ısımızı ayarlıyor.

Esnemek sadece insanlara has bir özellik değil. Hemen hemen tüm omurgalı hayvanlar esniyorlar.

Viyana Üniversitesi araştırmacıları Avusturya’da ve ABD’de yayaların esneme alışkanlıklarını gözlemledi. Bulaşıcı esneme, yani esneyen bir insana baktığında diğer insanın da esnemesi durumu en çok, esnediğimizde aldığımız hava serin ama çok da soğuk olmadığında gerçekleşiyor. Yani Arizona’lılar kışın daha çok esnerken, Viyana’lılar yazın daha çok esniyorlar.

Mayıs ayında yayımlanan araştırma, daha önceki araştırmaları da doğruluyor. Bulaşıcı esneme sıcak su torbası ve boz torbasından direk olarak etkileniyor. Araştırmaya göre başlarında sıcak su torbası varken esneyen insanların videosunu izleyen bir grup denekten %41′i bulaşıcı olarak esniyor; soğuk su torbası tutanların ise sadece %9′u esniyor.

Esnemenin termo-regülasyon ile ilgili olduğu, sürü davranışı ile de doğrulanıyor. Esneyene bakıp esnemek sürüdeki herkesi tetikte ve atık tutuyor ayrıca esnerken gerinerek de vücudumuzu çevik tutuyoruz.

Bulaşıcı esneme empati yeteneğimiz ile de ilgili. Esneyen bir insana bakıp esnemek çocuklarda ilk 4-5 yaş arasında yani ilk kez diğer insanaların hislerini anlama yaşında başlıyor. Otistik çocuklar ise esneyen insanların videoları gösterildiğinde daha az oranda esniyorlar.

Esnemek öyle bulaşıcı ki esneme hakkında bir yazı okurken bile esneye biliyorsunuz. Örneğin bu yazıyı okurken en az bir defa esnemiş olabilirsiniz. Ama bu sıkılmaktan kaynaklanmıyor, hatta esnemiş olduğunuz için şu an beyniniz daha atik.

Kaynak: The Independent