Necati Şaşmaz’a kötü haber

Cumartesi, 15 Haziran 2013 14:21

87237-640x360-100-0-635067243220000000-thumbKKTC, Başbakan Erdoğan ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamalarla gündeme gelen oyuncu Necati Şaşmaz’a verdiği Kültür Ateşesi unvanını iptal ettiğini duyurdu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin ardından görevi devralan Başbakan Sibel Siber’in başkanlığındaki geçiş hükümeti ilk bakanlar kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantısının ardından açıklama yapan Siber, aldıkları kararla oyuncu Necati Şaşmaz’ın KKTC Kültür Ateşesi unvanını iptal ettiklerini duyurdu.

Kültür ateşesi olmak için bir ülkenin kültürünü, tarihini çok iyi bilmesinin yanında, bunları temsil edecek kişinin gittiği yabancı ülkelerde Kıbrıs’la özdeşleşmiş olması gerektiğini anlatan Siber, “Oynadığı ve ülkemizle ilgili olmayan bir filmin çok popüler, aktörün çok başarılı olması gerçekten çok beğenilen ve izlenen bir dizinin oyuncusu olması ona bir ülkeyle ilgili kültür ateşeliği unvanı kazandırmaz. Bu kararı iptal ettik” ifadesini kullandı.
Haberin devamı ↓reklam

KKTC’nin “Fahri Kültür ve Turizm Ataşesi” unvanı, Mart 2012′de, eski KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile eski Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel tarafından takdim edilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gezi parkı olayları nedeniyle Necati Şaşmaz ile görüşmüş, Şaşmaz da görüşme sonrası yaptığı açıklamalarıyla gündeme gelmişti.