“Ne yaparsanız yapın biz kararımızı verdik” 3. köprü töreninden “Gezi Parkı” mesajı

Çarşamba, 29 Mayıs 2013 12:51

9dc9f84d-bdfc-4fb1-a968-6b1df0742a5f3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin temel atma töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımlarıyla yapılıyor.

Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

”Tabii ki bugün 29 Mayıs. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi’nin bir karanlık çağı kapatarak bir aydınlık çağı açtığının 560. yıldönümünde sizlerle bir aradayız. Bu vesile ile bir kez daha İstanbul’un fethinin gerçekleştiren o şanlı padişahı komutanlarını rahmetle yad ediyorum. Ruhu şad olsun. Diyor ki Fatih; ”Hüner, bir şehir bünyâd itmekdür; Reâyâ kalbin âbâd itmekdür.” Cihanı titreten Osmanlı’ya sultanlık eden Fatih Mehmet asıl hünerin şehirler imar etmek ve halkın kalbini kazanmak olduğunu söylemek istiyor.

Geçmişimizden aldığımız ilhamla tarih yazmaya devam ediyoruz. İstanbul’da yapılacak yedi eser tüm dünyada kendisinden bahsettirecek. Artık İstanbul’umuzun içerisinde ağır vasıtalar görmeyeceğiz. Bu köprü aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik özellikleri olan bir köprü olacak. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. İhalesi yapılan üçüncü havalimanı da kendisinden dünyada bahsettirecek. Televizyonlarda dinliyorum zaman zaman ‘şu kadar ağaç kesiliyor’ diyorlar nerede yapılıyor haberi yok. Oraları gezip görse savaştan çıkmış gibi. Yapılacak havalimanında 5 tane pistiyle modern olacak. İki havalimanı İstanbul’a yetmiyor, yolcuların şikayetlerini dinliyoruz. Yeni bir ihale daha yapılıyor. O da Kanalİstanbul ihalesi. Bununla ilgili de çok konuşacaklar. Kervan yolda gerek.

Yapmamız gerekenler var. Karadeniz’i Marmara’ya bağlamak suretiyle, ağır tonajlı gemilerin geçişine imkan sağlayacağız. Burada nüfusu İstanbul’a çekmek değil, yerleşik nüfusu buralara doğru dağıtmanın planlarını yapıyoruz. Bakınız Marmaray 29 Ekim’de açılıyor. Biraz güneyinden iki tane tüp boğazın altından oradan da yine otomobiller gelip geçecek. Bunların aklı bu tür yatırımları alır mı? Alsa bugüne kadar zaten bunlar yapardı. Bir başka adım da Yaslıada Yassıada demiyorum. Orada Mendere idam edildi. Karar orada verildi. İki tane bakanı aynı şekilde. Şimdi biz o adayı ve yanındaki Sivriadayı demokrasi ve özgürlükler anıtı yapıyoruz.

Haliç’te de yeni bir ihaleye hazırlanıyoruz. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz. Gezi Parkı’nda ne yaparsanız yapın biz kararımızı verdik, orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. Ağaç dikmek isteyene yer tahsis ediyoruz.

Şu anda köprüler iki buçuk kat kapasite ile çalışıyor, zaman kaybı yaşanıyor. Geleceğin Türkiye’sini inşa etmeye çalışıyoruz. Dünyaya örnek bir proje olacak. Biz büyük bir milletiz. İstanbul’a yapılacak her proje Türkiye’nin itibarını artıracak. İşte asrın projesi Marmaray bitmek üzere. 29 Ekim’de açılışını yapacağız.

SÜRE PAZARLIĞI
Sayın cumhurbaşkanım müsaade ederlerse müteahhit firmayla ufak bir pazarlık yapmak istiyorum.

Tabi süre üzerinde bir anlaşma yapmamız lazım. Ben 2014′ün 29 Mayıs’ı demiyorum. Ama kararlı davranılırsa, firmalar azmederse inanıyorum ki 29 Mayıs 2015′e bu proje yetiştirilir.

3. KÖPRÜ’NÜN ÖZELLİKLERİ
Üçüncü köprü üzerinde 10 şerit olacak, araçlar için 8 şerit, tren için de 2 şerit ayrılacak.

Transit geçişler bu köprüden yapılacak. Özellikle yük taşıyan TIR’lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek.

Köprü, 59 metreyle dünyanın en geniş köprüsü olacak. (Diğer iki köprü ise 40′ar metre genişliğinde). Bir ucu Poyrazköy’de diğer ucu ise Sarıyer Garipçe’de yer alacak köprünün uzunluğu ise 1875 metre.

Geçiş ücreti olarak, otomobiller için 3 dolar yani yaklaşık 5 buçuk lira ödenecek. İlk çıkışlar Avrupa Yakası’nda Uskumruköy’de, Anadolu Yakası’nda ise Riva’da olacak. Maliyetin ise, yaklaşık 2 buçuk milyar dolar olması bekleniyor.

Köprü inşaatıyla birlikte bu köprüden geçişi sağlayacak diğer yollar da yapılacak.

Avrupa Yakası’nda Eyüp-Odayeri, Anadolu Yakası’nda Sancaktepe-Paşaköy arasında yer alacak bu yolun uzunluğu yaklaşık 60 kilometre olacak.

Bütün bu projede 9′u köprülü 19 kavşak, yayalar için 45 alt geçit ve 63 üst geçit yer alacak.