Ne olacak bu korsandan çektiğimiz? Dipnot Tablet Sinema Yazarı Ali Arıkan yazdı

Pazar, 6 Ekim 2013 15:29

İstanbul polisi tarafından geçen hafta düzenlenen korsan DVD baskınını okumuşsunuzdur. Aslında bu gibi konularla pek ilgilenmem. Gazeteleri her gün hatmetmeme rağmen üçüncü sayfa veya asayiş haberlerini hızlıca geçerim. Yoksa “Allah koursun” diye tahtaya vurmaktan bir sonraki sayfaya geçemiyorum. Empati sahibi olmak zor bir şey vesselam. (Buna schadenfreude de diyebilirsiniz ki nasıl sınıflandıracağınız kendi felsefi görüşünüze kalmış)

Konuyu Dipnot Tablet’in editörü sevgili Emiyra ile konuşuyorduk. “Sen korsa izlemezsin herhalde” dedi, biraz da alaycı bir ses tonuyla. Doğru, izlemem. Filmin sinemada izlenmesi gerektiği görüşündeyim ve o sebeple de en önce sinemaya giderim. Hem içinde olduğumuz işin gereği hem de kişisel olarak hikaye anlatımına yaklaşımımın farklı olmasından “spoiler” olayını takmam. Bu sebepten dolayı, bir filmi geç izlemek de benim için sorun olmaz.

Türkiye’de vizyona girmemiş ama Amerika’da yayımlanması için yazmam gereken filmlerin %90’ın için Amerika’daki stüdyolardan bana screener gelir. Ya fiziksel DVD gönderirler; ya da online bir linkini. Özellikle de Oscar sezonunda bu çok faydalı oluyor. Gelmediğindeyse, ABD’deki editörlerime yazamayacağımı belirtirim (mesela geçenlerde Insidious 2’nin eleştirisi için teklif geldi; ama stüdyo screener gönderemeyeceğini belirtince reddetmek zorunda kaldım).

Emeğe saygı gibi varoş kaçkını sloganlara rağbet etmesem de korsan izlemeyle hırsızlık arasında bir fark göremiyorum. Intellectual property denilen olayın önemi arttıkça artıyor. Benim de yazdığı yazılardan, yani entelektüel açıdan yarattıklarından para kazanan birsinin korsanı desteklemesi mantıklı da olmaz etik de.

YAZININ TAMAMI DİPNOT TABLET’TE! İNDİRMEK İÇİN…

Tags