NBC, Suskunlar’ı yeniden çekiyor

Çarşamba, 4 Mart 2015 10:21

Türkiye dizileri dünyaya açılıyor derken Arap ve Balkan coğrafyasından söz etmeye alıştık, bu kez başka bir haberim var. NBC, geçtiğimiz yıl ekranda olan Suskunlar’ın Game of Silence adıyla yeniden ekrana taşımaya hazırlanıyor.

Başrollerini Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Tugay Mercan, Aslı Enver, Berk Hakman ve Reha Özcan’ın paylaştığı TIMS Productions imzalı Suskunlar dizisi; Mart 2012′de Show TV’de ekran macerasına başlamıştı. 1996′da vizyona giren Kardeş Gibiydiler (Sleepers)’den esinlenen proje, filmin televizyon haklarını satın almıştı. Yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş’in, senaristliğini Pınar Bulut Deren’in üstlendiği Suskunlar; en azından birinci sezonuyla kült oluşturmuştu.

Dizi Nasıl Fark Yarattı?

Suskunlar’da cezaevinde tecavüze uğrayan ve şiddet gören çocuklar ilerleyen zaman içerisinde bu olayı unutmaya söz vererek kendi yollarına gidiyordu… Dışlanma, utanma, derdini anlatamama gibi kaygılarla senelerce sessiz kalıyordu hepsi. Hatta karakterleri tek tek incelediğimizde cezaevinde yaşanan yani zaten fiziksel izolasyon altındayken yaşanan olayın, ortaya çıktığında bu kez sosyal bir izolasyona maruz kalınma ihtimali bu travmanın gizlenmesinde ana unsur olarak ortaya çıkıyordu. Dizinin ana karakteri ise avukat Ecevit’ti. Toplumda bir şekilde suçlu yani norm dışı ve topluma zarar veren eylemleri nedeniyle cezalandırılması istenen kişilere karşı bir savunma cephesinde yer almak Ecevit için kendi suskunluğunu bastırmanın, toplum içinde sessiz kalan bir başka kişi veya kişilerin sesi olmanın gereği olarak görülüyor, hatta belki de bir başka sarmalın kırılma noktası olarak belirleniyordu.

Bu suskunluğu çözmenin yolu ancak bir kişinin halkayı kırması veya başka bir sarmal yaratmaktı ki dizide de böyle oldu… Dizide henüz ilk bölümde Zeki’nin arabasına binen tecavüzcüsünü öldürmesi kırılma anıydı. İçlerinden biri halkayı kırdığında diğerleri de hem kendilerinin hem de Zeki’nin intikamını almak için harekete geçtiler yani sessizlik, suskunluk bozuldu ve bu kez bu intikam oyununu oynamak için kimliklerini gizleyecek, suç işleyecek çocukluklarını geri almaya çalışacaklardı. Suskunlar’ın kahramanları İbrahim, Ecevit ve Bilal yıllarca bu sırrı öylesine büyük bir yeminle saklamışlardı ki en yakınlarındaki Ahu’nun bile ancak tesadüfen olanlardan haber olabiliyordu. Çevrelerindeki kimse olayı bilmiyor, hatta düşmanları bile onların kimliğini uzun süre sonra öğreniyordu.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı için:

Dipnot Tablet’in 206. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play