NBA yıldızına Kuzey Kore liderinden jest

Cuma, 1 Mart 2013 15:56

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

NBA’in efsane oyuncularından Dennis Rodman, dünyanın en izole ülkesi kabul edilen Kuzey Kore’ye ziyaret düzenledi.

Düzenlediği nükleer ve roket denemesiyle ABD’ye meydan okuyan, internette yaptığı propaganda ile Washington’a gözdağı veren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Dennis Rodman’ı yan yana gösteren fotoğraflar, ABD basınında geniş yer buldu.

New York Times, 90’lı yıllarda Chicago Bulls ile birçok şampiyonluk kazanan Rodman’ın, Kim Jong-un ile bir basket maçını yan yana izlerken ve gülerken çekilen fotoğraflarını, ‘ABD diplomasisinin tanık olacağı en tuhaf karelerden biri’ olarak yorumladı.

Rodman’ın Kuzey Kore gezisini düzenleyen Vice Media şirketi, bir belgesel haline dönüştürülecek seyahette aynı zamanda Harlem Globetrotters şov takımının oyuncusunu götürdü.

Vice Media Shane Smith, dün Kim Jong-un ile bir araya gelen Rodman’ın aynı zamanda Kuzey Kore liderinin sarayında bir davete katıldığını belirtti.

Smith, “Sarayda çok güzel vakit geçirdiler. Her ikisi de konuşma yaptı. Rodman’ın konuşması çok iyiydi. Defalarca alkış aldı” dedi.
Pyongyang ile Washington arasındaki ilişkiler ne kadar gergin olsa da, ABD kamuoyunun önemli isimleri düzenledikleri ziyaretlerle Kuzey Kore ile siyasetin dışında bir ilişki kuruyor. Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Scmidt, Ocak ayında K.Kore’ye gitmişti.
Basına düşen bilgiler arasında, basketbol düşkünü olduğu bilinen Kim Jong-un, Rodman ile konuşurken İngilizcesini kullandı. Ancak bazı anlarda tercümana ihtiyaç duyuldu.

Genç lider, basketbol maçı esnasındaki sohbetinde çay içmeyi tercih ederken, Rodman’a Coca Cola ikram edildi.

Rodman’ın K.Kore macerası, Nisan ayında HBO kanalında ‘Vice’ başlığıyla yayınlanacak.

İlginç seyahetin bir diğer ilginç detayı, dostluk havası içinde geçen gösteri maçının atmosfere uygun olarak 110-110 berabere bitmesiydi.

DİPNOT.TV’NİN CANLI YAYINLARINA SİZ DE KATILABİLİRSİNİZ! DİPNOT.TV GOOGLE PLUS SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay