NBA oyuncuları Eric Garner’ı unutmadı

Salı, 9 Aralık 2014 12:06

ABD’de, St. Louis’in Ferguson ve New York’un Staten Island bölgesinde siyahi Amerikalı Eric Garner’ın ölümünden sorumlu polislere jürinin takipsizlik kararı vermesinin ardından başlayan gösteriler spor sahalarına da yansıdı.

NBA takımı Chicago Bulls’ta oyuncusu Derrick Rose, Golden State Warriors’a karşı cumartesi günkü maç öncesinde, Eric Garner’ın öldürüldüğü olayı soruşturan New York’taki jüri kararına karşı tepkisini dile getirmek amacıyla üzerinde Garner’in boğulduğu sırada söylediği ”I Can’t Breathe” (Nefes alamıyorum) yazan tişört giyerek protestoda bulundu.

reggie-bushRose’un kararıyla ilgili görüş bildiren NBA yıldızı LeBron James de ”Bu muhteşemdi, ben de bunu yapabilirim” açıklamasının ardından Cleveland Cavailers’ın Brooklyn Nets’le yaptığı maçta üzerinde ”Nefes alamıyorum” yazan tişört giyerek, ülke genelindeki protestoların sahalara taşınmasına destek verdi.

Cavailers’le New York’taki Barclay Center’daki oyun öncesinde, Nets oyuncuları Kevin Garnett, Deron Williams, Jarrett Jack ve Alan Anderson da Lebron James gibi ”Nefes alamıyorum” yazılı tişört giyerek eyleme katılan NBA oyuncuları arasında yer aldı. NBA dışında pazar günü oynanan NFL’de benzer bir protestoda bulunuldu. Detroit Lions oyuncusu Reggie Bush pazar günkü Tampa Bay maçından önce ”Nefes alamıyorum” tişörtüyle sahaya çıkmıştı.

melvin-ingramLeBron James’in ve bazı Nets’li oyuncuların protesto tişörtü giydiği Cavaliers-Nets maçını ABD’yi ziyaret eden İngiliz kraliyet ailesi mensubu Galler Prensi ve Cambridge Dükü William ile eşi Kate’in de izleyeceği açıklanırken, polis şiddeti ve ırk ayrımcılığına karşı protestoda bulunanlar, maçın yapıldığı stadyumun önünde bir süreliğine hareketsiz yatarak sessiz eylem yaptı.

Kaynak: Eurosport