Nazlı Şenyuva yazdı: Hangi Sütü İçmeli?

Pazar, 24 Ocak 2016 10:30

NAZLI ŞENYUVA

Yağlı, yağsız, günlük, vitaminli, soya, badem, hatta hindistan cevizi? İster müslinize ekleyin ister kahvenize, ister sabah için ister yatmadan önce, en sağlıklı sütü seçmeden mutlaka kılavuzumuza bir göz atın!

İnek Sütü

Kim ne derse desin, inek sütü hala çok sağlıklı! İçerisindeki kalsiyum, potasyum, fosfor, protein, A, D ve B12 vitaminleri ile bu süt tam anlamıyla bir besin ve mineral deposu.

Son dönemlerde inek sütünün çok şekerli olduğuna dair haberler duyuyoruz, ancak inek sütünün içerisindeki şeker doğal bir şeker olan laktozdan geliyor ve bu doğal şeker işlenmiş şeker gibi zararlı değil.

İnek sütünün içerisinde ayrıca doymuş yağ bulunuyor. Sütteki doymuş yağların sağlık üzerindeki etkisi henüz tam olarak belirlenemese de, genel bir kural olarak diyetinizde yüksek miktarda doymuş yağ bulundurmamakta fayda var.

Az yağlı veya yağsız inek sütü tüketerek hem doymuş yağların yol açtığı riskleri azaltabilirsiniz, hem de içtiğiniz kalori miktarını. Ancak dikkat edin, sütünüzün içerisinde eklenmiş şeker veya tatlandırıcılar bulunmasın—yağsız demek şekersiz demek değil!

250 mililitre yağsız sütün içerisinde 90 kalori, 8 gram protein, 12 gram doğal şeker, gündelik kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 30’u, ve gündelik D vitamini ihtiyacınızın yüzde 25’i bulunuyor. Bu nedenle süt içmek güçlü kemikler, dişler ve kaslar için önemli, aynı zamanda kilonuzu korumanıza da yardımcı olabiliyor.

Soya Sütü

İnek sütüne veya laktoza hassaslığı veya alerjisi olan kişiler için soya sütü gerçek bir kurtarıcı! Bir bardak soya sütünün içerisinde 7-8 gram protein bulunuyor ve soya fasulyesinde kalbinizi koruyan besinler de bulunuyor. Daha da iyisi, soya sütünün içerisinde hiç bir doymuş yağ yok.

Ancak dikkat edin, pek çok ‘tatlandırılmış’ soya sütünde eklenmiş şeker bulunuyor. Bu nedenle her zaman içindekiler listesini okumakta ve soya sütünün tatlandırılmamış olanlarından tüketmekte fayda var.

Badem Sütü

Son dönemlerin en popüler sağlık içeceklerinden biri olan badem sütü önemli bir A, D ve E vitamini deposu. Badem sütünün tadı ve yapısı inek sütüne benzese de, içerisinde çok az protein var. Bu nedenle inek sütü yerine badem sütü tüketiyorsanız, başka besinler ile protein ihtiyacınızı karşılamayı unutmamalısınız.

Aynı soya sütü gibi badem sütü de içerisine şeker veya tatlandırıcılar eklenerek satılabiliyor. İyi haber ise şekersiz badem sütünün kalorisinin diğer sütlere göre çok daha düşük olması.

 badem sutu

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütünün içerisindeki doymuş yağ oranı tüm sütlere göre daha fazla, bu nedenle bu sütü küçük miktarlarda tüketmekte fayda var. Ayrıca hindistan cevizi sütünün içerisinde hiç protein yok ve diğer sütlere göre çok daha az kalsiyum var; yani hindistan cevizi sütünü süt yerine tüketmek besin değerleri açısından mantıklı değil.

Hindistan cevizi sütünü bulmak zor olabilir, ancak hindistan cevizi tadını seviyor ve bu sütü denemek istiyorsanız internetten sipariş edebilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Süt

Evde kendi sütünüzü yapmak çok kolay. Tabii ki inek sütünden bahsetmiyoruz! Ancak badem, kaju fıstığı, fındık, ceviz, hatta ayçiçeği veya kabak çekirdeklerinden bile kendi sütünüzü kendi evinizde yapabilirsiniz.

Evde süt yapmanın ilk aşaması seçtiğiniz fıstık veya çekirdekleri önceden suya yatırmak. Mesela badem sütü yapacaksanız bademleri sekiz-on saat kadar suda bekletmeniz lazım. Kaju fıstığını iki saat, fındığı sekiz-on saat, cevizi dört saat ve kabak veya ay çekirdeğini iki saat suda bekletmeniz yeterli olacaktır.

Süt yapmaya başlamadan mutlaka malzemenizi içerisinde beklettiğiniz suyu süzün ve sütünüzü yapmak için taze su kullanın. Su miktarını istediğiniz süt kıvamına göre değiştirebilirsiniz. Eğer sütünüzü biraz daha tatlı yapmak isterseniz içerisine bir iki çekirdeksiz hurma veya bir çay kaşığı vanilya özütü de ekleyebilirsiniz.

Ev yapımı sütü buzdolabınızda tutun ve iki üç gün içerisinde tüketin. Zamanında tüketemezseniz bir buz kalıbında dondurup daha sonra buzlu kahvelerinizde veya donmuş içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

Badem Sütü (Tarif)

Malzemeler:

1 bardak suda bekletilmiş ve süzülmüş badem

3-4 bardak su (3 bardak daha koyu kıvamlı, 4 bardak daha akışkan badem sütü için)

Bir tutam tuz

Tatlandırmak isterseniz:

4 çekirdeksiz hurma veya 1 çay kaşığı vanilya özütü

Malzemeleri bir mikserde pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın. İsterseniz sütünüze yarım çay kaşığı tarçın veya çeyrek çay kaşığı kakule veya yarım çay kaşığı toz zencefil, veya 3 yemek kaşığı kakao da ekleyebilirsiniz.

Sütünüzü hava geçirmeyen bir kaba alın ve kullanıncaya kadar buzdolabında muhafaza edin. İsterseniz ince bir tülbentten süzdükten sonra da içebilirsiniz. Afiyet olsun!