Nasıl melek olunur? Victoria’s Secret mankenlerinin form sırları!

Cumartesi, 1 Şubat 2014 13:31

Birbirinden güzel vücutlarıyla her yılbaşı bizleri krize sokan Victoria`s Secret meleklerinin bu vücuda ulaşmak için neler yapıtığını eminim herkes merak ediyordur.
Kimisi doğumdan sadece iki ay sonra podyuma çıkarken kimisi hamilelik sürecinde bile kilo almıyor.

Nasıl oluyor bu iş kuzum?

Birazcık araştırırsanız, meleklerin sosyal medya paylaşımlarında gördüğünüz en çok yönelidği bir kaç spor branşının en başında pilates, yoga, boks ve ip atlama geliyor.

Adriana Lima ve Candice Swanepoel günde çift antrenman yaparken Karlie Kloss, defile öncesi antrenmanlarını her gün tekrarlıyor.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hayatlarını sporla geçiren Adriana Lima, Miranda Kerr, Lilly Aldridge gibi Victoria`s Secret`ın en popüler meleklerinin gün içinde en çok kardiyovasküler egzersiz yaptıkları, vücutlarına ekstra olarak ağırlık almadıkları ve kendi vücut ağırlıklarını kullanarak yapmış oldukları egzersizlerin yanı sıra son derece disiplinli ve düzenli antrenman yaptıkları bir gerçek.

Vücut geliştirme, fitness ya da antrenman kelimelerini ilk duyduğunuzda aklınıza hemen yoğun kaslı ve atletik vücut geliştirenler geldiğini düşünüyorum.

Kilo vermek ya da özellikle kadınlar için bölgesel yağlardan kurtulmak kendi başınıza başarabileceğiniz bir durum değildir. Profesyonel destek almanız gerekebilir.

Aslında bu konuyu farklı dalları olan bir branş gibi düşünmekte fayda var. Ne elde etmek istediğinizi ve amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Her zaman dediğim gibi amaçsız bir antrenman düşünülemez.

Türkiye, Avrupa veya dünya şampiyonalarına katılıp derece yapmak istiyorum diyorsanız, o ayrı bir konu. Ancak atletik ve sağlıklı bir vücudum olsun, karın, basen gibi bölgelerimdeki yağlardan kurtulmak istiyorum, kardiyo yapmak istiyorum ya da kol altı gibi bölgelerimdeki sarkmalardan kurtulmak istiyorum diyorsanız, bu tür bir hedefe en az alet ile evinizde çalışarak bile ulaşabilirsiniz.

Spor salonlarına gidecek vakit ya da nakit bulamadığınız için, sağlıklı yaşamaktan geri kalmak aslında tembellik dürtülerinden kaynaklanmaktadır. Günlük hayatın getirdiği yoğunluk ve miskinlikten bir kurtulsanız her şey çok daha güzel olacak biliyor musunuz.?

Ev ortamında gün içerisinde kendinize her gün 30 dakika ayırarak sağlıklı bir kas gelişimi ve yağ yakımını sağlayabilir ve siz de bir melek olabilirsiniz.

Vücut geliştirme kelimesini duyan bayanların korktukları ve ilk sordukları soru genellikle “Ağırlık çalışırsam kaslanır mıyım?” sorusu oluyor. Buna “hayır” cevabı vererek başlayıp sebebini açıklamak istiyorum.

Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim, profesyonel olarak vücut geliştiren kadınların bu iş için ne kadar emek ve para harcayarak o kaslı yapılarına kavuştuklarını bilseniz eminim böyle düşünmezdiniz. O vücutlar, saatler süren beslenme, uyku ve çalışmanın eseridir. Dengeli ve size özel olarak hazırlanmış bir program eşliğinde hafif ağırlıklarla yapılan çalışmaların bu tür bir sonucu olamaz. Zaten olsaydı herkes yarışmalarda en iddialı hale gelirdi.

Victoria Secret mankenlerinin bacakları eminim ki hepinizin dikkatinizi çekmiştir. Hepsi yağsız, düzgün ve şekillidirler. Bunlar oturarak ya da kendiliğinden oluşmuyor tabi ki…

Meleklerin hedefleri arasında:

Dengeli beslenmek ve kilo vermek. Kalça (popo) büyüten şekillendiren antrenmanlar yapmak. Daha dik ve dolgun göğüsler elde etmek için yapılan antrenmanlar. Bel bölgesi ve karnı sıkılaştıran çalışmalar en çok önem arz edenleridir.

Benim şahsi olarak en çok beğenerek izlediğim ve takip ettiğim, Alessandra Ambrosio’nun egzersiz planında, seksi süper modelin, sağlıklı beslenme ve disiplinli bir programı olduğunu biliyorum. “Salata, yeşillik ve meyve suları vazgeçilmezleri arasında. Kısacası Alessandra yeşil olan her şeyi seviyor.

Victoria Secret show için hazırlık yapan Lindsay Ellingson ise, gün boyunca bacak bakımına özen gösteriyor, ama bu onun egzersiz yapmadığı anlamına da gelmiyor tabi ki.

Lindsay, haftada üç günün bir günü dışarıda çalışıyor ve fitness ve yoga çalışmalarını özel antrenörü eşliğinde yapıyor.

Bir yazıda, her şeyi yediğini ama az yediğini okumuştum. Sağlıklı organik yiyecekler, sebze ve meyve suyu çok seviyor.

Aslında kahve içmeyi de çok seviyormuş fakat artık uzaklaşmış. Çünkü meyve sularının kendisini daha enerjik ve iyi hissettirdiğini itiraf ediyor.

Tüm meleklerin temelinde disiplin yatıyor sevgili okurlar. Hiçbirisi dışarıdan bir uygulama kullanmıyor! Bütün meleklerin temelinde özverili çalışmalar var. Hiçbirisi basit yolları denemiyor.

Şayet hayatınızda bir hedef belirleyip kendinizi disiplin altına alırsanız üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey olmayacaktır.

Şimdi hemen üzerinizdeki miskinliği atıp çalışmalara başlamalısınız. Çünkü yaza çok kalmadı. Şunun şurası dört ay nedir ki. Göz açıp kapayıncaya kadar geçiverir.

Disiplinli olduktan sonra siz de bir melek olabilirsiniz.

Haydi bakalım herkes düzenli beslenme ve spora.

Barış Çunguroğlu (@bariscunguroglu)