Namluların Gölgesinde Demokrasi Sınavı: Ukrayna Seçime Gidiyor

Pazartesi, 27 Ekim 2014 11:13

Meydan olayları sonrası siyasetin yeniden şekillendiği Ukrayna genel seçimlere gediyor. Bu pazar yapılacak parlamento seçimlerinde Ukrayna halkı geleceğini belirleyecek.

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım seçim bölgesi olmaktan çıkartılırken, çatışmaların sürdüğü Donetsk ve Lugansk bölgelerinde de namluların altında demokrasi sınavı verilecek.

Seçimler neden önemli?

26 Ekim genel seçimleri meydan olayları sonrası gündeme gelen meşruiyet tartışmalarına son noktayı koyacak. Mayıs ayındaki Devlet Başkanlığı seçimlerinde “devrim yanlısı” Petro Poroşenko’nun kazanması meşruiyet sorunun büyük ölçüde ortadan kaldırmıştı.

26 Ekim’deki seçimler sonrasında Parlamento’nun yeniden şekillenecek olması ise bu tartışmaları büyük ölçüde bitirecek. Seçimler, halkın hem hükümetin hem de devlet başkanının icraatlarına not vereceği bir sınav niteliğinde.

Öte yandan seçimler Şubat ayında parlamento tarafından Başbakan olarak atanan Arseny Yatsenyuk’un Başbakan sıfatıyla ilk kez seçime girecek olması açısından da önem taşıyor.

Namlunun gölgesinde seçim sandığı

26 Ekim seçimlerinde herkesi kara kara düşündüren konu, çatışmaların sürdüğü Ukrayna’nın doğu şehirlerinde sandıkların kurulup kurulamayacağıydı.

Öyle ki kendilerine “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “ Lugansk Halk Cumhuriyeti” ismini veren Rus yanlısı ayrılıkçı silahlı güçler, kontrolleri altında bulunan yerlerde seçimlerin söz konusu olmayacağını ilan ettiler.

Ukrayna’nın buna yanıtı ise seçimlerin ülke genelinde yapılması için her türlü önlemin alınacağı şeklinde oldu.

Kimler yarışıyor?

Son anketlere göre seçimler sonucunda parlamentoya altı ya da en fazla yedi siyasi parti girecek.

Anketlere göre listenin başında başkanlık seçimlerinde yüzde 54’ün üzerinde oy alan Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun lideri olduğu Petro Poroşenko Bloğu bulunuyor.

Parlamentoya girme şansı yüksek olan diğer siyasi hareketler arasında Rusya karşıtı Oleg Lyaşko’nun lideri olduğu Radikal Parti, Başbakan Arseny Yatseny’uk liderliğini yürüttüğü Halk Cephesi, iktidardan düşen eski Bölgeler Partisi üyesi milletvekillerinden oluşan Muhalefet Bloğu, meydan olayları sonrası hapisten çıkartılan eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun lideri olduğu Vatan Bloğu ve Lviv Belediye Başkanı’nın partisi Samopomiç bulunuyor.

Öte yandan aşırı milliyetçi söylemleri ile öne çıkan ve meydan olaylarında ön saflarda yer alan Svoboda (Özgürlük) Partisi ile Komunist Parti seçim barajının sınırında bulunuyorlar.

Hazırlayan: Serkan Bağ

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play