Müzik yoksa, skandal yesinler!

Çarşamba, 19 Kasım 2014 09:48

Müzisyenlerin müzikten para kazanamadığı, U2 gibi efsanelerin 500 bin gibi satış rakamlarını rüyasında göremediği, bu yüzden yeni albümlerini iTunes’den bedavaya indirilmek üzere Apple’a toptan 30 milyon dolara sattığı günlerdeyiz. İndirme çağından büyük yara alan ve savaştığı bütün cephelerde kaybeden müzik endüstrisi en son Spotify sayesinde belki de internet ile barış imzaladım sandı ama o anlaşmadan da memnun kalmayanlar var. Milenyal jenerasyonun en çok satan pop yıldızı Taylor Swift ücretsiz müzik indirme uygulaması Spotify’dan sanatına layık bir para kazanmadığını söyleyip ayrıldı. Korsan indirme ile bandrollü satış arasındaki mükemmel orta yol olma vaadi ile gelen Spotify da henüz bu işten kar edebilmiş değil.

Müzik sektöründe para kazanmak artık çok başka işler sayeside olabiliyor. Plak şirketleri artık müzisyen değil, star istiyorlar. Aylar hatta bazen yıllar süren emeklerinin, yatırımlarının internetten bir korsan download ile buharlaşıp uçtuğunu gören sanatçılar turne yaparak, konser gelirlerinden, reklam anlaşmalarından, kendi isimleri ile üretilen parfüm, t-shirt gibi ticari mamüllerden para kazanıyorlar. Bunun içinde medyada konuşulurluğunuz, belli bir sosyal medya “hype”iniz olması gerekiyor. Konuşulmaya giden en kısa ve garantili yok ise tabii ki skandal!

Miley Cyrus’un yoktan skandal yaratma konusundaki yeteneği ile son yılların en çok konuşulan sanatçısı haline gelmesinin ardından, bu oyunu rakipleri de çabucak öğrendi. Miley’den çok daha önce müzik piyasasında adını duyuran Nicky Minaj 4 yıldır yerinde saymasının ardından, adeta “twerking öyle yapılmaz böyle yapılır” dediği “Anaconda” videosu ile Miley’i unutturdu. Hatta Miley bile Minaj’in albüm kapağındaki fotoğrafına kendi yüzünü ekleyeip Twitter’da profil resmi yaparak bir saygı duruşunda bulundu. Tüm dünya “Anaconda” videosu ile dumur halindeyeken ve hali hazırda ivme yakalamışken Minaj durmak yok yola devam dedi ve ikinci darbeyi indirdi.

Geçen hafta yayınlanan “Only” videosunu izleyince bir toplantı masasının etrafında oturmuş yapımcılar ve Minaj’in konuşmaları insanın gözünde canlanıveriyor. Sanki bir yandan skandal listesinde yapılmayan ne kaldı diye göz gezdirirken “Cinsitecilik, ırkçılık, pornografi hepsi yapıldı arkadaşlar, elimizde az kullanılmış Hitler ve Naziler var” demişlerdi. Dam üstünde saksağan misali Nicky Minaj Nazi temalı animasyon klibi ile karşımızda. Beklendiği gibi klip bir haftadır konuşluyor, eleştiriliyor, tartışılıyor. Geçtiğimiz gün ise planın bir parçası olarak Minaj klip ile ilgili özürünü de diledi. Fakat klibin yönetmeninin hiç böyle bir niyeti yok. Yönetmen Jeff Osborne “Evet, klipte Nazi temasını kullandım. Ama özür dileyecek değilim. Çünkü ben burada bir farkındalık yarattım. Geçmişte olmuş şeylerin yeniden tekrarlanmaması için bu temayı kullandım. Sorry, but not sorry” şeklinde bir açıklama yaptı.

Hazırlayan: İldem Wilson

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play