Mutluluğun 50. yılı…

Cumartesi, 12 Nisan 2014 12:26

Dünyada yumurtadan sonra en fazla bilinen şekil hangisi diye sorsam cevabınız ne olurdu? Sözü fazla uzatmadan hemen yazayım. Cevap, Coca-Cola’nın orijinal şişesi olacak.

Hafızalarda böylesine güçlü bir yer edinen 128 yıllık efsane içecek, Türkiye’deki 50’nci yılını kutluyor. Geçtiğimiz günlerde marketlerde ‘Koka-Kola’ yazısıyla yer alan kırmızı kutuları görenleriniz eminim şaşırmış, hatta taklit bir ürünün türediğini düşünenleriniz bile olmuştur. Marka, 50’nci yılı dolayısıyla hazırladığı reklam filmiyle o esrarengiz Koka-Kola kutularının sebebini anlatılıyor. Halit Kıvanç’ın ses verdiği reklam filminde günlük hayatımızda sıkça kullandığımız Türkiye’ye has ifadeler teker teker söyleniyor ve reklam “duygularımızın gönülden bir ifadesi olarak adımızı Türkçe yazalım istedik” sözüyle son buluyor.


Koka-Kola 50 yıldır Türkiye’de! paylaşan: cocacolaturkiye

İlk defa 8 Mayıs 1886’da üç ayaklı pirinç bir çaydanlıkta ürettiği bu içeceğin, bugün araştırmalarda ‘ok’ yani tamam kelimesinden sonra en fazla anlaşılan ikinci kelime; uzayda tüketilen ilk alkolsüz içecek veya 1950 yılında Time dergisinin kapağında yer alacak ilk hızlı tüketim ürünü olacağını tahmin edebilir miydi acaba Dr. John S. Pemberton? Ya da ilk gün sadece dokuz bardak satılan içeceğin, bugün müptelalarının olacağını, dünyada 200’den fazla ülkede bulunacağını?

Şöyle kısaca bir tarihine gitmek gerekirse tam 128 yıldır hiç değişmeyen logosundan başlayabiliriz. Şirketin muhasebecisi ve aynı zamanda Pamberton’un ortağı olan Frank Robinson, kendi el yazısıyla oluşturmuş bu logoyu. Pamberton’un ölümünden sonra Coca-Cola’nın tüm haklarını Asa Griggs Candler satın almış. Yani bugün şirketin ilk başkanı ve markaya gerçek vizyonunu kazandıran kişi olarak bilinen isim. Daha sonra ise Robert Woodruff şirketin sahibi olmuş. Bugün ise dünyanın en önemli şirketini yöneten isim, Muhtar Kent.

Tıpkı logosu gibi Coca-Cola’nın şişesi de bugüne kadar hiç değişmemiş. Taklitlerinden ayrışmak için karanlıkta veya kırıldığında tanınabilecek bir şişenin tasarlanması üzerine başlatılan yarışmayı, Indiana’da bulunan The Root Glass Company şirketi kazanmış ve 1916 yılında o meşhur orijinal şişenin imalatına başlanmış.

Coca-Cola’nın ilk basın ilanı, 1892 yılında “Lezzetli ve Serinletici İçecek” sloganıyla Atlanta Journal’da, ilk televizyon reklamı ise 1950 yılının Şükran Günü’nde, Amerikan aktör ve radyo yapımcısı Edgar Bergen’in CBS kanalında yayınlanan kukla karakter Charlie McCarthy ile yaptığı özel programda yayınlanmış.

Bugün akıllarda kalan en güzel iki reklama örnek vermek gerekirse. Bir tanesi 1979 yılında Amerikan futbol oyuncusu Joe Greene’in rol aldığı ‘Mean’ olur şüphesiz.

Bir diğeri ise markayla özdeşleşen meşhur Coca-Cola ayısının tüm dünyanın karşısına çıktığı, 1993 yılında yayınlanan Northern Lights reklamı.

Türkiye’deki 50 yıllık serüven

Coca-Cola’nın Türkiye macerası ise 1964 yılında, “Dünyaca meşhur Coca-Cola şimdi de memleketimizde” sloganıyla başlamış ve 1916’ncı fabrikası Bakırköy İncirlik kavşağında kurulmuş. 18 Eylül’de halka tanıtım için Beyazıt’tan yola çıkan 19 araçlık Coca-Cola Kervanı bando ve alkışlar eşliğinde tüm İstanbul’u dolaşmış adeta bir bayram havasında. Hatta Taksim Anıtı’nın çevresinde şeref turu bile atılmış.

21 Eylül tarihi ise Coca-Cola’nın Türkiye’de ilk kampanyasını başlattığı tarih. “Gizli Define” kampanyasıyla, kapakların altından yel alan 400 bin lira tutarındaki ödüller dağıtılmış. 1965 yılında ise gazetelere “Coca-Cola en iyi serinleticidir” sloganıyla düzenli reklam verilmeye başlanmış.

Coca-Cola, ilanlarında ünlü yüzlere ise 1967 yılında yer vermiş ve Sadun Boro ve dönemin yıldız futbolcularından Turgay Şeren ilk ünlü isimler olmuş.

1981 yılında ise “Litrelik ekonomik şişe. Aç, İç, Kapa…” sloganıyla vidalı kapaklı litrelik Coca-Cola tüketiciyle buluşmuş.

2000’li yıllardan beri “Mutluluğa Kapak Aç” sloganını kullanan marka, hala tüm reklamlarında mutluluk temasıyla çıkıyor karşımıza.

Selin Babacan (@SelinBabacann)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN