Mustafa Çulcu: Demirören’in Türk futbolunu yönetmesi beni üzüyor

Perşembe, 21 Şubat 2013 12:56
yildirim-demiroren_13160

Karabük Üniversitesi’nde “Türk Futbolunun Geleceği” paneli düzenlendi. Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nunda düzenlenen ve Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Mesut Bakkal’ın oturum başkanlığını yaptığı panelin konuşmacıları, Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı Mustafa Çulcu, Gazeteci Ahmet Gölbek, Kardemir Karabükspor futbolcuları Ahmet İlhan Özek, İlhan Parlak ve Lomana Lua Lua oldu.

Bakkal, yaptığı konuşmada, Türk futbolunun geleceği için istikrar, alt yapı ve yatırıma mutlaka önem verilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de 20 ilde 14 yaş altı sporculara lisans verilmediğini ve 30 milyon çocuğun spor yapamadığını belirten Bakkal, “Kulüplerin çoğunda tesis yok, antrenman sahası yok. Türkiye’de top koşturan gençlerin yüzde 25-30′unu gurbetçi dediğimiz Almanya’dan gelenler oluşturuyor. Durum böyle olunca çatışmalar ortaya çıkıyor. Oyuncu yetişmiyor. Ülkemizdeki alt yapıya eğitimli hocaların getirilmesi lazım. Bin lira maaşla aldığınız hocalardan bir şey bekleyemezsiniz. 20 metreye 50 metre sahalarda orta çalışması yapılıyor bu ülkede. Tesisler nizami değil. Teknik adamlar aldığı skorlarla değerlendirildiği için alt yapıdan futbolcuya çok yer vermiyor. Kulüpler istikrarlı olacak kendileri karar verecek. Ülkemizde Fenerbahçe’den yetişen alt yapı oyuncusu var mı? Yok. UEFA 16 yaşındaki bir oyuncuya 40 maç oynama izni veriyor. Ama bizde U-16-18, ümit milli, A takım derken kayboluyor çocuklar. Çok yükleme oluyor. Yatırım konusunda ise kesinlikle devlet konuya el atması lazım” diye konuştu.

TÜRK FUTBOLU

Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı Mustafa Çulcu ise Türk futbolunda sorunlar yumağının yaşandığını ifade ederek, “Kulübünü yönetemeyen, UEFA’ya gitmesine engel olan kişinin, Türk futbolunun başında oturuyor olması beni üzüyor” dedi.