“Müslümanlardan nefret etmiyorum”

Çarşamba, 9 Ekim 2013 11:48
Tommy-Robinson-1911821

İslam düşmanı sloganları ile tanınan aşırı sağcı grup İngiliz Savunma Ligi EDL’in kurucu lideri Tommy Robinson organizasyonun aşırı unsurlarını artık kontrol edemediği gerekçesi ile görevinden istifa etti. Robinson ” 3 senedir faşist ve ırkçı unsurları organizasyondan uzak tutmak için çalışıyorum. Ancak en son Manchester’da katıldığım protesto gösterisinda Beyaz Güç bayrakları görünce bunun beni temsil etmediğini hissettim” dedi.

Ben İslamcı ideolojiye karşı savaşmak istiyorum. Ama Müslümanlardan nefret etmiyorum” diyen Robinson, bugüne kadarki EDL gösterilerinden rahatsız olmuş olan bütün Müslümanlardan özür dilediğini sözlerine ekledi.

EDL2Tommy Robinson organizasyonun diğer kurucu üyesi Kevin Carroll ile birlikte organizasyondan ayrılmalarını Quilliam derneğinin websitesinden bildirdi. Quilliam İslam’da ve tüm ideolojilerde radikalizim karşıtı olan ve tüm dünyada İslam ülkelerinin şeriat altında birleşmesi için kampanyalar yapan bir dernek. Robinson ve Carroll’un bu dernek aracılığı ile açıklama yapmaları üzerine ikilinin Quilliam tarafından yönlendildiği söyleniyor. Robinson açıklamasında “Radikal islama karşı Müslümanlar ile birlikte savaşma kararı aldım” dedi.

Quillam’ın kurucusu Maajid Nawaz ise yaptığı basın açıklamasına “gelecek daha parlak olacak. Daha kucaklayıcı ve daha Britanyalı olacak. Bu iki adama güveniyorum, onlar da bana güvendiler” dedi.