Müslüm Gürses bugün son yolculuğuna uğurlandı

Pazartesi, 4 Mart 2013 12:12

 

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren sanatçı Müslüm Gürses, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Gürses’in naaşı, öğle vakti Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Müslüm Gürses’in cenazesinin törenin düzenleneceği salona getirilmesi sırasında, Gürses’in yakınları olduğunu söyleyen bir grupla görevliler arasında arbede yaşandı. Zorla içeri girmeye çalışan gruba görevliler müdahale etti.

İÇERİ GİRMEYE ÇALIŞTILAR
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Müslüm Gürses’in cenazesi, törenin düzenleneceği Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na getirildi. Cenazenin içeri alınması sırasında, Gürses’in yakını olduklarını söyleyen bir grup içeri girmeye çalıştı. Sivil polisler ve zabıta ekipleri içeri girmelerine izin vermeyince arbede yaşandı.

Bazı vatandaşlar cenazeye saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle arbede çıkaranları uyarmaya çalıştı, ancak şahıslar, “Akrabalarıyız.” diyerek görevlilere saldırdı. Şahıslar içeri alınınca ortam sakinleşti.

ÜVEY ANNESİ FENALAŞTI
Sevenleri ellerindeki Müslüm Gürses kaşkollarıyla sahnede bulunan Müslüm Gürses’in tabutuna sarılarak ağladı. Gürses’in üvey annesi de bir ara fenalaştı. Emine Akbaş Gürses, Gürses’in tabutunun başına gelerek uzun süre ağladı. Ardından da salondan dışarı çıkarıldı. Salona gelen Orhan Gencebay, Muhterem Nur’a başsağlığı diledi. Gencebay ardından da Gürses’in tabutunun başına gitti. Bazı Müslüm Gürses hayranları da ellerindeki ‘ Hakkını Helal Et. Elveda Baba ‘ pankartıyla Gürses’ veda etti. Müslüm Gürses hayranı, tabutun başında hıçkırarak ağladı.

MUHTEREM NUR FOTOĞRAFINI OKŞAYIP AĞLADI
Bu arada Muhterem Nur, Müslüm Gürses’in fotoğrafının yakasına takılması sırasında fotoğrafı okşadı. Muhterem Nur, sesi kısık olduğu için muhabirlerin uzattığı mikrofonlara konuşmakta zorlandı. Gürses’in tabutunun salona getirilmesi sırasında ise, Nur duygusal anlar yaşadı. ‘

CAMİDE İZDİHAM
Gürses’in cenaze namazı sonrasında izdiham meydana geldi. Protokolün de zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi. Hayranları tabuta dokunabilmek ve tabutu taşıyabilmek için birbirleriyle zaman zaman tartıştı. Bu anlarda cami avlusunda tam bir karmaşa yaşandı.

CENAZE TEŞVİKİYE CAMİİ’NDE
Cenaze namazı için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP lideri Kılıçdaroğu ve yardımcıları, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Adnan Şenses gibi çok sayıda sanat dünyasından isimler katıldı.

”SOSYETE UYUMA, MÜSLÜM BABA GEÇİYOR”
Gürses’in tabutu omuzlarda taşınırken hayranlarından oluşan konvoy ”Sosyete uyuma, Müslüm Baba geçiyor” ”Müslüm Baba ölmedi kalbimizde yaşıyor” diye slogan attı.

ORHAN GENCEBAY: DOSTUMU KAYBETTİM
Sanatçı Orhan Gencebay, Müslüm Gürses’in vefatından büyük üzüntü duyduğunu dile getirerek, ”Çok eski bir arkadaşım ve dostumu kaybettim” dedi.

Orhan Gencebay, yaptığı açıklamada, Gürses ile son olarak ameliyat olmadan önce telefonla görüştüğünü, bu görüşmesinde ona moral vermeye çalıştığını anlattı. Gürses’in ölümü nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını dile getiren Gencebay, ”Çok eski bir arkadaşım ve dostumu kaybettim. Müslüm Gürses, müziğimize çok hizmet etmiş, çok seveni olan, kendisine has bir yorumcuydu. Onu canı gönülden seven çok insanımız var. Onun kendine has bir özelliği vardı. Tıpkı benim gibi, İbrahim’in, Ferdi’nin olduğu gibi” diye konuştu.

Gürses’in son döneminde kendi kulvarının dışında eserler de seslendirdiğini kaydeden Gencebay, ”Bu çalışmalar da çok iyi oldu. O şarkılara ayrı bir güzellik verdi” dedi.

Gürses’in 70′li yıllarda kendisinin bestelediği ”Vicdan azabı” isimli şarkıyı seslendirdiğini ifade eden Gencebay, bunun da kendisi için güzel bir hatıra olduğunu vurguladı.

FERDİ TAYFUR: GARİBANLIKTAN GELDİK
Sanatçı Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ”Sesi şarkı söylediğinde gürdü, kendisi ise sessiz bir insandı” diye konuştu.

Ferdi Tayfur, yaptığı açıklamada, Müslüm Gürses ile arkadaşlığının 40 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade etti. Gürses’i Adana’da gazinolarda çalıştığı dönemden tanıdığını belirten Tayfur, ”Allah mekanını cennet etsin. Kendine has yorumu, gülüşü olan, kendine has bir insandı. Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmazdı” dedi.

Müslüm Gürses’in de kendisi gibi geçmişte yoksulluk çektiğini kaydeden Tayfur, ”Garibanlıktan geldik. Bir tarafımız hep çöküktür. Müslüm Gürses de öyleydi. Sesi şarkı söylediğinde gürdü ama kendisi sessiz bir insandı” diye konuştu.

Müslüm Gürses’in güçlü bir yorumcu olduğunu kaydeden Tayfur, ”Çocukken TRT’de çalınan müzikten pek bir şey anlayamazdık. Arap şarkıları çok hoşumuza giderdi. Gitarlar, baslar, orglar… Lezzetli gelirdi. Orada Ferid El-Atrash vardı. Ben de onun hayranıydım. Onun sesi çok benzerdi Müslüm’ün sesine” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: SABIR VE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren sanatçı Müslüm Gürses’in hem kendi nesillerini hem de genç nesli derinden etkileyen, şarkılarıyla sevginin, kardeşliğin ve dayanışmanın şiirini yazmış değerli bir sanatçı olduğunu bildirdi. Balıkesir’de sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelen Erdoğan, yoğun bakımda tedavi gören sanatçı Müslüm Gürses’in sabah saat 08.30′da yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Müslüm Gürses’in hem kendi nesillerini hem de genç nesli derinden etkileyen, şarkılarıyla sevginin, kardeşliğin ve dayanışmanın şiirini yazmış değerli bir sanatçı olduğunu ifade eden Erdoğan, ”Allah taksiratını hasenata tebdil etsin. Ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

DEVLET BAHÇELİ: YÜREKLERİ TİTRETİYORDU
MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, Müslüm Gürses’in ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Bahçeli, Gürses’in ölümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: ”Türk halk ve arabesk müziğinin usta yorumcusu, sesi ve kişiliğiyle çok geniş bir hayran kitlesine ulaşmış değerli sanatçımız Sayın Müslüm Gürses’in zamansız vefatından büyük bir üzüntü duydum. Merhum Gürses, gönülleri titreten, gözleri buğulandıran ve en içten duygulara tercüman olan dokunaklı şarkılarıyla, hasret tüten türküleriyle ve sadelikle yoğrulmuş hayatıyla büyük bir beğeni kazanmış ve bu yönleriyle de takdir toplamıştır. Merhum Müslüm Gürses’e Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, sevenlerine, sanat camiasına ve aziz milletimize sabır ve baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.”