Mushin Kızılkaya “Akil İnsanlar” toplantısını yazdı

Pazartesi, 8 Nisan 2013 11:22

erdogan_6322Akil İnsan Muhsin Kızılkaya “Akiller” toplantısından aldığı notları Dipnot.tv okuyucuları ile paylaştı.

İşte Kızılkaya’nın o yazısı;

Dolmabahçe’deki Akil İnsanlar toplantısına yurt dışında olduğu için katılmayan Star yazarı Fadime Özkan hariç herkes geldi. Trafik sıkışıklığı birkaç dakikalık gecikmelere yol açtı o kadar. Başbakan Erdoğan saat 18,30 konuşmasına başladı. Çok uzun değildi konuşması. Konuşmadan sonra yemek faslı başladı. Yemek de uzun sürmedi. Yemekten sonra ara verildi. Küçük küçük kulisler oluştu.

Toplantının kapalı bölümünde sorular soruldu. Başbakan teker teker cevap verdi.

Bir yığın soru vardı hepimizin kafasında. Teker teker hepsine cevap verdi Erdoğan. Bir kere bu heyet, hükümetin bir heyeti olmayacak, hükümet hiçbir şey dikte ettirmeyecekti. Kendi programını her grup kendisi yapacak. Başbakan arada bir her bölgenin başkanlarla bir araya gelecek. Heyet başkanlarının önceden belirlenmesini de, işimizi kolaylaştırmak için yaptıklarını söyledi.

Bu süreci bir “Barış Şenliği”ne dönüştürmek fikri çıktı ortaya. Bütün yaz boyunca üzerinde barış mesajları olan tişörtler giyen kızlar, oğlanlar, konserler, şenlikle toplantılar düzenlemek, güler yüzlü bir barış kampanyası yürütmek…

Dışarıda bir yerlerde karşılaşırlarsa belki de birbirlerine selam vermeyecek kadar bir sürü aykırı, karşıt görüş sahibi insanların tümü o salonda bir süre sonra tek ses haline geldi. O sırada o salonda egemen olan havanın çok azı bile memleket sathına yayılacaksa, biz bu işi başarırız dişe düşünmeye başladım.

Başbakan bölgeler bazında bazı rakamlar verdi:
Karadeniz’de barış sürecini destekleyenler yüzde 43, desteklemeyenler de yüzde 43. Ege’de %43 destekliyor, %49 hayır diyor. İç Anadolu’da %59 destek var, %34 olmaz diyor. Marmara’da %59 olur diyor, %35 hayır diyor, Doğu Anadolu %77 tamam diyor, %16 olmaz diyor, Güneydoğu %81 barış olsun diyor, %11 istemiyor… Akdeniz’de %49 evet, %41 hayır…

Bir aylık bir çalışma süresinin kısa olabileceği söylendi. Tartışmalar sonucu bu süre iki aya çıkartıldı.

Başbakan, barış sonrasında ne olacak sorusuna,“Mutluluk olacak, memnuniyet olacak,” cevabını verdi.

Ona göre biz orada bulunan hepimiz kendisi de dahil rejimin tokadını yemiş insanlardık. Tarih bize böyle bir misyon biçmişti. Bu işi becerebilirsek eğer hepimiz tarihe geçeceğiz. Heyetin sorumluluğunun vicdani olduğunu söyledi.

Tarih boyunca hiçbir Başbakanın Kürtlere, “benim Kürt kardeşim” demediğini, bunu ilk defa kendisinin söylediğini söyledi. Silah sonuç değil araçtır dedi. Silah sorun doğurur, sonucu da ağır olmuş, şimdi onun bedelini ödüyoruz.

Sataşmalara karşı hazırlıklı olun dedi. Hiç sataşma olmazsa durup düşünün. Sataşmalar çoğaldığında doğru yoldasınız demek diye ekledi.

Toplantının çıkışında herkese küçük birer hediye verdi Erdoğan. Estürmantal Türk Müziği CD’si ile bir kravat. Hediyemi alırken, “Kravat takıyor musun Muhsin?” diye sordu, “Arada bir efendim,” dedim. “O halde bunu takarsın belki” dedi, teşekkür ettim.

Dipnot Tablet AppStore ve Google Play Market’te. Hem de ücretsiz…