Mursi’den muhtıraya sert cevap

Salı, 2 Temmuz 2013 14:41

mursiMısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun 48 saat içinde krizin çözülmesi için verdiği ültimatomu reddetti. Obama, Mursi’den muhalefetin sesine kulak vermesini istedi. Göstericilerle dayanışmak için istifa eden bakan sayısı da 6′ya yükseldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, dün ordunun “ülkedeki krize siyasi çözüm bulunması için 48 saat süre tanıyan” açıklamasını kınadı.

Cumhurbaşkanlığı’nın yazılı açıklamasında şöyle denildi: “Ordu bu açıklamayı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye danışmadan yapmıştır ve yanlış anlaşılacak ifadeler içermektedir. Demokratik, sivil, modern Mısır devletinin tesisi şanlı 25 Ocak 2011 devriminin en önemli kazanımıdır ve Mısır, hangi ahval ve şerait altında olursa olsun geri adıma bütün gücüyle mukavemet edecektir. Mısır, bu yeni devleti kurma uğruna ağır bir bedel ödemiştir. Bu uğurda evlatlarının kanının akmasını, ülkenin istikrar ve kalkınmasının sekteye uğramasını göze almıştır. Hep birlikte görüş ayrılıklarının yönetilmesi için tek yol olarak demokrasiyi benimsiyoruz” denildi.

Ülkedeki tüm siyasi grupları ve gençlik hareketlerini kapsayan milli mutabakat projesinin uygulanması için belirlenen doğrultuda hareket edildiğine işaret edilen açıklama, şu görüşler de dile getirildi:

“Mısır Cumhurbaşkanlığı, ülkedeki anlaşmazlıkları derinleştirmek ya da toplum barışını zedelemek hedefiyle yapılan açıklamalara kulak asmadan halkın taleplerine yanıt vermek için belirlenen yolda ilerliyor. Cumhurbaşkanı Mursi, demokratik geçiş sürecini tamamlamak, halkın iradesini korumak hedefiyle tüm siyasi taraflar ile görüşmelerini sürdürmektedir.”

SELEFİLERDEN 3 ÖNERİ

Mısır’daki Selefi eğilimli Nur Partisi ise, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye, ülkede yaşanan mevcut siyasi krizi aşmak için 3 öneri sundu.

Öneriler arasında cumhurbaşkanlığı için erken seçim tarihinin ilan edilmesi, teknokrat hükümet ve yeni anayasa komisyonu kurulması öneriliyor.

bp28OBAMA’DAN MURSİ’YE: ÇAĞRILARA KULAK VER

Mısır’da milyonlarca kişinin sokağa çıkarak Mursi karşıtı gösteriler düzenlemesi ABD’yi de harekete geçirdi. ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi telefonla arayarak, göstericilerin taleplerine yanıt vermesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Afrika gezisinde olan Obama’nın, Mursi’den, istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden endişeli göstericilere karşılık vermesini istediği belirtildi.

Açıklamada, Obama’nın görüşmede, ABD’nin Mısır’da demokratik süreç önerdiğinin, hiçbir parti ya da grubu desteklemediğinin ve mevcut krizin sadece siyasi süreçle çözülebileceğinin altını çizdiği vurgulandı.

Obama ayrıca, Mursi’ye özellikle gösterilerdeki şiddet ve kadınlara yönelik cinsel saldırılar konusunda kaygılı olduğunu da iletti.

6 BAKAN İSTİFA ETTİ

Mısır Dışişleri Bakanı Kamil Amr’ın da istifasıyla, hükmetten ayrılan bakanların sayısı 6′ya yükseldi. Bakanlar istifa nedenlerini göstericilerle dayanışma olarak duyurmuştu. Bugün de Mursi karşıtları ile yandaşları sokaklara dökülme hazırlığında. Muhalefet, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürümeyi planlıyor.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle gösteriler düzenleniyor.