Mursi ve Müslüman Kardeşler bu suçlardan yargılanacak

Cuma, 5 Temmuz 2013 09:05

Egypt's new president-elect, Muslim BrotMısır Başsavcısı Abdulmecid Mahmud, görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderleri hakkında, ”yabancı güçlerle işbirliği yapıp, istihbarat toplama ve firar etme” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine karar verdi. Bu arada görevden alınan Mursi’ye ordunun darbeden önce Türkiye’ye gitme teklifi sunduğu iddia edildi.

İsmailiye Temyiz Mahkemesi geçen hafta, ”Natrun Vadisi Hapishanesi’ndeki İhvan liderlerinin 25 Ocak devrimi sırasında, Hamas hareketi ile uydu üzerinden bağlantı kurularak kaçırılması” davasını yeniden görülmesi için başsavcılığa sevk etmişti.

Başsavcı Mahmud da Yüksek Yargı Konseyi’nin “göreve iadesini” içeren hükmü onaylamasından 1 gün sonra davanın yeniden görülmesi kararını aldı. Mursi’nin 48 saat içinde, davayla ilgili sorgulanacağı öğrenildi.

Kimliği belirsiz silahlı kişiler 28 Ocak 2011′de Natrun Vadisi Hapishanesi’nin de aralarında bulunduğu pek çok cezaevine baskın düzenlemiş ve aralarında Mursi’nin de olduğu pek çok İhvan liderinin kaçmasını sağlamıştı.

Mursi, devrik lider Hüsnü Mübarek tarafından göreve getirilen Abdulmecid Mahmud’u Kasım 2012′de görevinden alarak yerine Talat Abdullah’ı atamış, eski Başsavcı Mahmud da bunun üzerine Abdullah’ın göreve getiriliş şeklinin yasal olmadığını öne sürerek dava açmıştı.

Mursi, başkent Kahire’de ordunun gözetiminde ev hapsinde tutuluyor.

TÜRKİYE’YE GİTME ÖNERİSİNİ REDDETMİŞ

Bu arada görevden alınan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ordunun darbeden önce Türkiye’ye gitme teklifi sunduğu iddia edildi.

Mısır’da yayımlanan El Ahram gazetesinin haberine göre, 48 saatlik ultimatomun dolmasına az bir zaman kala güvenli bir kışlaya götürülen Muhammed Mursi ve ordunun üst düzey yetkilileri arasında pazarlık yaşandı.

İddiaya göre Mursi’ye; Mısır’ı terk ederek Türkiye, Katar ya da Yemen’e gitmesi teklif edildi.

Mursi bu öneriyi reddettiği gibi kendi rızasıyla istifa etmeyi ve cumhurbaşkanlığı görevini bırakmayı da kabul etmedi.