“Mursi televizyon ve gazeteleri takip edebiliyor”

Salı, 30 Temmuz 2013 17:02

AB_Dis_Politikalar_Sefi_Ashton,_Lubnanda!_nAB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır devrik lideri Muhammed Mursi’nin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Mursi’nin televizyon izleyebildiği ve gazeteleri takip edebildiği belirtildi.

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşmesi sonrası başkent Kahire’de basın toplantısı düzenleyen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton basın toplantısı düzenledi.

Mısır ziyareti öncesinde Mursi’yle görüşme şartı sunduğunu aktaran Asthon, gece gerçekleştirdiği görüşmenin yaklaşık 2 saat sürdüğünü belirtti.

Mısır ordusunun darbeyle indirdiği Cumhurbaşkanı Muhammmed Mursi’nin sağlık durumunun iyi olduğunu ve televizyon seyretme imkanı bulduğunu ifade eden Asthon, “2 saat süren açık ve net bir görüşme oldu” dedi.

“Avrupa Birliği tüm taraflardan krize barışçıl yolardan çözüm bulunmasını istedi” diyen Ashton, “Göstericilerin güvenliğini sağlamak diğer ülkelerde olduğu gibi Mısırlı yetkililerin sorumluluğu altındadır. Şiddete yer yok, barışçıl gösteriler önemli. Sorunu çözmek için burada bulunmuyorum, çözüm Mısırlı tarafların elinde. Krizin çözümünde gelişme olması durumunda geri dönmeye hazırım.”

İKİNCİ ZİYARET

Ordunun yönetime el koymasının ardından Mısır’ı ikinci kez ziyaret eden Ashton, ilk ziyaretini 17 Temmuz’da gerçekleştirmişti.