Mursi: “Ben Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı’yım ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum”

Pazartesi, 4 Kasım 2013 15:43

Mohammed MorsiMısır’da darbe ile Cumhurbaşkanlığı görevinden indirilen Muhammed Mursi’nin bugün merakla beklenen duruşmasında Mursi savunma yapmadı. ”Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara,’Kardeşiniz Mursi direnmeye devam edecek deyin” diyen Murs mahkemede suçluların giydiği beyaz elbiseyi giymeyi reddetti. Mursi ”Rabia işareti” yaparak, “Ben Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı’yim ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum” dedi.

Mohamed Morsi

Mursi “Ben, Dr. Muhammed Mursi, şu an darbe sebebiyle buradayım. Mısır Cumhuriyeti’nin başkanı olarak burada zorla tutuluyorum. Bu, suç teşkil ediyor” dedi. Mursi hakime hitaben “Meşru bir cumhurbaşkanını yargıladığın için seni, ceza mahkemesinde yargılatacağım” diyerek suçlamaları cevapsız bırakırken, duruşma salonunda bulunanlara, “Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara ‘Kardeşiniz Mursi, direnmeye devam edecek. Davasından vazgeçmeyecek’ deyin” dedi

Mahkemede, Mursi ve İhvan liderlerinin öldürttüğü iddia edilen protestocuların yakınları sloganlar atarak Mursi’nin ve diğer sanıklarn idamını istediler. Makeme 8 Ocak 2013 tarihine ertelendi.