Mumbai’deki yeni havaalanı terminalini Burj Khalifa’nın mimarları tasarladı

Salı, 14 Ocak 2014 15:37

Hindistan’ın en büyük ve dünyanın 3. en büyük şehri olan Mümbai’de Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı yeni terminaline kavuştu. Uzun süredir beklenen yeni terminalin açılışı bir kaç defa ertelenmişti. Yeni terminal 887 milyon dolar’a mal olurken yılda 40 milyon yolcu kapasitesine sahip. Yeni terminal tüm yolcuların ücretsiz Wifi sunarken ve 21,000 metre karelik de alışveriş alanına sahip. Hızlı geçiş sisteminin de uygulanacağı terminalde Business Class yolcularının chek-in süresi maksimum 5 dakika olurken, ekonomi yolcularının check-in kuyruğu ise maksimum 20 dakika olacak.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh tarafından resmi açılışı yaılan terminal, bugün uluslararası yolculara açıldı. Terminalin mimarları New York’lu Skidmore, Owings and Merrill. Skidmore, Owings and Merrill aynı zamanda Dubai’de bulunan dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’nın da mimarları. Teminal Hindistan’ın milli sembolü olan tavuskuşundan esinlenmiş. Tavanı taşıyan kolonlarda ve mermer yer döşemesinde tavuskuşu motiflerini görmek mümkün.

India Mumbai Airport India Mumbai Airport India Mumbai Airport India Mumbai Airport India Mumbai Airport APTOPIX India Mumbai Airport