Muhteşem Yüzyıl Reloaded

Salı, 17 Kasım 2015 10:16

Dünyada artık bir fenomene dönüşen Muhteşem Yüzyılın yaratıcıları ile yakından tanışıyorum. Dizinin yapımcısı Timur Savcı ile birlikte iş yapmışlığımızın ötesinde yine dizinin senaristlerinden, geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz sevgili Meral Okay ile de sıkı bir dostluğumuz vardı. Ne kadar garip rastlantılar, mesela Timur’un ilk çocuğu hayata gelirken hastanede yanındaydım. Benim oğlum doğarken ise Meral aynı hastanenin bir üst katında kanserle mücadele ediyor hayata tutunmaya çalışıyordu. Tutunamadı. Muhteşem Yüzyıl hem Timur’a hak ettiği yapımcılık başarısını getirdi, hem de daha önemlisi Meral Okay’a yıllardır özlediği ve hak ettiği başarıyı maddi manevi tattırdı. Hastanede ölümünden bir kaç gün öncesinde kendisini ziyaret ettiğimde hala hatırımda canlı olan, o müthiş güzel gülüşü ile hasta yatağında beni karşıladı. ‘Bazı şeyler, uğraştıklarımız, uğruna kavga ettiklerimiz boşunaymış’ dedi. Oda çok kalabalıktı. Pek çok kişi Meral’in ne dediğini anlamadı ama ben anladım. Sıkı dostlar , dostluklar böyledir. Herkesin arasında apaçık söylediğiniz bazı sözcükleri bir sır gibi karşınızdakine söylersiniz aslında. Kimsenin anlamadığı kodları iyi bir dost anında çözer. Meral ölüm döşeğinde bana çok önemli bir sırrı söyledi. Sadece ikimizin bildiği paylaştığı bir sırrı… Timur ise Allah uzun ömür versin sapasağlam.

muhtesem3

Bu yaz bir öğleden sonra Bodrum’da rastlaştık. Uzun uzun konuştuk. Yeni başlayacak Muhteşem Yüzyıl’ın senaryosundan, arka planında yaşanan pek çok şeye kadar konuşmadığımız konu kalmadı. Çok iddialı bir söz olacak belki ama, daha izlemeden söyleyeyim bence Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan başarılı olacaktır.

Bunun benim imbiğimden geçen bir kaç nedeni var. İlki iyi insanlar iyi şeyler üretiyorlar. Evet inanın öyle… Abartmıyorum. Enerjisini iyi niyetini içinde saklamayı başaran insanların işleri her zaman iyi oluyor. Dönüp bakın etrafınıza siz sevmeseniz de içindeki iyiliği kaybedip de uzun dönem başarıyı yakalayabilen kaç kişi görebilirsiniz karşınızda? Tamam bir kaç meslek kolu var benim de hemen aklıma gelen ve söylemeye dilimin varmadığı . Peki o zaman yaratıcı işler yapan insanlar olarak sınırlayayım sorumu? Bakın bir etrafınıza hayat iyileri kazandırır.

 

İkincisi ‘emek’ verilen işler iyi çıkar. Emek derken çalışmayı kast etmiyorum, hakkını vermek diyelim. Yaptığınız işin hakkını vererek yapmak. Maldan, oyunculuktan senaryodan zamandan çalmadığınız işler her zaman tutar. Üçüncü kriterim hayalleri olan insanların yaptıkları işlere güvenirim. Hayalleri para olan insanlardan bahsetmiyorum. Hayal kurabilen, büyük düşünen ve hayallerini hayata geçirebilen insanlar…

Timur ve Meral ve eminim daha adını bilmediğim pek çok gizli kahraman Muhteşem Yüzyıl’ın başarısını bu ilkelerle sağladılar.

Timur Savcı Türkiye’de devlet madalyasını hak edecek işler yaparak Türk dizilerinde çıtayı çok yukarılara taşıdı. Meral Okay göremedi ama görseydi eminim o da benim gibi düşünürdü.

Nerden mi biliyorum?

Biliyorum çünkü gerçek dostlar birbirlerini sonsuzluğa uğurlasalar bile ne düşündüklerini bilirler.

-

Cüneyt Özdemir

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 243. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play