Muhsin Kızılkaya: Devlet açamadığı okulları hapishane yaptı

Cuma, 29 Mart 2013 11:36

Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar canlı yayınının bu haftaki konuğu Muhsin Kızılkaya’ydı.

Son kitabı “Biraz Daha Işık!…” ile Kürt meselesini kendi penceresinden inceleyen Kızılkaya, Kürtçe’nin okulu olmayan ama edebiyatı olan bir mucize dil olduğunu söyledi.

Kürtçe’yi okullarda öğrenemediği, Kürtçe kitap bulundurmanın uyuşturucu bulundurmak kadar suç olduğunu zamanları yaşadığını söyleyen Kızılkaya, “Ben Kürtçe’yi bir savcılık iddianamesinde öğrendim.” dedi.

Devletin neyin önüne geçmeye çalışıp, onu bitirmeye çalışsa ileride başına daha büyük bir akımla geldiğini söyleyen Muhsin Kızılkaya, “Devlet ideolojisine ters düştüğü için açamadığı okulları, hapishane yaptı” diye konuştu.

Barış sürecine katkıda bulunmayan, karşı çıkan veya sessiz kalan partilerin, 1-2 yıl sonra bahsettikleri gibi Türkiye’nin bölünmediği durumda Kürtlere özür borcu olduğunu aktaran Kızılkaya, halkın sadece yüzde 5-6 desteğini alan kelaynak partiler olarak varlıklarını sürdüreceğini söyledi.

Her hafta canlı olarak yayınlanan Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar programına siz de katılabilirsiniz. Bunun için, Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, Cuma günü saat 21.00′de paylaşacağımız linke veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayarak katılabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay