Muharrem İnce: TSK içinde light komutanlar var

Salı, 23 Nisan 2013 09:39

muharrem_inceyi_zorda_birakacak_iddianin_belgesi13535631710_h955006CHP Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 23 Nisan Resepsiyonu’na katılacak komutanlara “Light Paşalar” diye seslendi.

İnce, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resepsiyonuna TSK’nın üst yönetiminin katılacağı yönündeki haberlerle ilgili konuştu, “Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında light komutanlar var” dedi.

İnce sözlerine şöyle devam etti:

“Yalova’dan light komutanlara ve NATO paşalarına selam söylüyorum. Biliyorsunuz bizim iki tip paşamız var artık. Bir Türk ordusunun paşaları vardı, bir de NATO paşaları var. Ben NATO paşalarına selam söylüyorum. 23 Nisan’da milli irade tutukludur. 23 Nisan 1920′de kuruldu o Türkiye Büyük Millet Meclisi ama, milletin seçtiği milletvekilleri bugün Silivri’de tutukludur. Eksik milli irade, eksik demokrasi, tutuklu demokrasi vardır. Tayyip Erdoğan’ın ileri demokrasisi işte böyle bir şeydir. ”

TSK VE BDP RESEPSİYONDA BİR ARADA OLACAK

Bülent Arınç ve Mehmet Ali Şahin’in TBMM Başkanlıkları döneminde konuklara eşsiz davetiye gönderilirken, Köksal Toptan’ın başkanlığında eşli davetiye uygulaması başlamıştı.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile eşinin, geçen yıl ilk kez ev sahipliği yaptığı resepsiyon bu yıl da eşli düzenlenecek.

Geçen yıl davetli olmalarına karşın KCK tutuklularını protesto için resepsiyona katılmayan BDP’liler, bu 23 Nisan’da eşleriyle birlikte Meclis’te olacak. Geçen yılki resepsiyona eşsiz katılmayı tercih eden komuta kademesine ise bu yıl eşlerinin de eşlik etmesi bekleniyor.

Resepsiyon, eşli ya da eşsiz, TSK ve BDP’nin çözüm süreci içerisinde ilk kez bir araya gelmesi açısından önem taşıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri yönetimi ile BDP’liler, ilk kez geçen yıl Çankaya Köşkü’nde düzenlenen 29 Ekim resepsiyonunda biraraya gelmişti.

23 Nisan resepsiyonunda, AK Parti hükümetleri süresince geçen yıl ilk kez Başbakan Erdoğan ile bir meclis resepsiyonuna katılan Emine Erdoğan’ın da hazır bulunması bekleniyor.