“Muharrem İnce örgüt elebaşı gibi davrandı” Arınç o görüntüler için sert konuştu!

Salı, 9 Nisan 2013 08:56

copyright_aabadoluajansi_2013_20130409055441Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Silivri’deki “Ergenekon” davasında mahkeme içinde ve dışındaki olaylara ilişkin, “Maalesef yargı bugün baskına uğramıştır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı.

Arınç konuşmasının başında, bugün Silivri’deki Ergenekon davasında mahkeme içinde ve dışındaki olaylarla ilgili olarak, “Maalesef yargı bugün baskına uğramıştır. Bu baskın sebebiyle görevini yapamaz hale gelmiş ve mahkeme ertelenmek zorunda kalmıştır” diyerek şunları kaydetti:

“Konuyu çok üzücü buluyorum ve buna yol açan özellikle milletvekillerini şiddetle kınıyorum. CHP’liler özellikle Muharrem İnce örgüt elebaşı gibi davrandı. Böyle bir olay ilk defa yaşanıyor ama devam edecek gibi görünüyor. CHP Genel başkanının bu davanın bitmesini istemediğini üzülerek görüyoruz. Yassı Ada mahkemeleri karşısında ağızlarını açmayanların, bugün Silivri’de ya da İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde çatışmayı göze aldıkları, mahkeme salonunun bastıkları üzüntü ile müsaade edilmektedir.

Siyasi açıdan bunun mutlaka CHP’ye bir götürüsü olacaktır, getirisi olmayacaktır.Basından ricamız bugün yaşana olaylar bir haberleştirmeli ve olaylar karşısında basın mutlaka tavrını bir kenarda ifade etmelidir. Çünkü yargı yetkisinin kullanamazsa, görevini yapamazsa, Türkiye’de bir sonuç almak ve Türkiye’nin demokratikleşmesi ve aydınlanması şüphesiz mümkün olmayacaktır.”

Silahların bırakılma takvimi

Arınç çözüm süreci ile ilgili olarak silahların bırakılması konusunda bir takvimin olup olamadığı yönünde ki soruya, “Silah bırakarak çekilme konusunda elbet bir çalışma yapılıyor ve ne şekilde cereyan edeceğini şu anda ifade etmem mümkün değil” dedi.

Çözüm süreci konusunda korucuların can güvenliği taleplerinin olduğu yönünde çıkan habelere ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Arınç, “Köy korucular ve geçici köy korucuları sistemin içerisindeler. Terörle mücadele konusunda kendilerinden yaralanılan bu statüde pek çok insan var. Bunların, statüsü, imkanları ve hakları bellidir. Çözüm süreci başarı ile sonuçlanınca bizim halimiz ne olacak diye düşünmemelerini tavsiye ederim. Devletin görevli kıldığı insanların, ‘bizim halimiz ne olacak’ demeye hakları yok. Çözüm süreci başarı ile sonuçlanırsa Türkiye, barış, huzur ve sükunet içinde olacak. Korucuların ne olacağı söz konusu olmayacak” değerlendirmelerinde bulundu.

İsrail ile görüşmeler

Arınç İsrail konusunda da, özürden sonraki sürecin süratle ilerlediğini belirtti.

23 Nisan kutlamaları

23 Nisan etkinliklerinde çocukların makam koltuklarına oturmasının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda da Arınç, “Bu uygulamanın yasa da yönetmelikte çok fazla yeri yok. Bazı okullardan seçilen çocuklar makam koltuklarına oturuyorlar. Çok güzel görüntüler oluşuyor. Biz geçen yıldan bu yana bazı törenlerde ki sıkıcı ayrıntıları kaldırdık. Ancak geçtiğimiz yıllarda var olan bu uygulama devam edecektir” dedi.

Arınç, Başbakan’ın Gazze programı kesinleşmediğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın programının çok yoğun olduğunu belirtti ve “Büyük bir özlemle bu seyahatin yapılmasını arzu ediyor. Sağlığı ve imkanlar el verirse bu seyahat olacak” dedi.

Başbakan’ın sağlık durumu ile ilgilide açıklama yapan Arınç, “Soğuk algınlığı var gibi görünüyor. Günde 3 defa esen rüzgarda binlerce insanlar beraber olursa bu sağlık size hadi bakalım diyebilir. Seyahat sırasında dinlenme imkanı bulabilir” şeklinde konuştu.