Muğla alev alev!

Pazar, 18 Ağustos 2013 10:15

fft64_mf1600241Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde aynı saatlerde 2 ayrı noktada başlayan orman yangını şiddetli rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Dalaman’da çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı.

İlk yangın Fethiye’nin Kemer Beldesi’ne bağlı Ören Köyü Dömen Mahallesi’nde gece saat 23.00 sıralarında başladı. Şiddetli rüzgarında etkisiyle hızla yayılan alevler, Yuva Deresi Mevkii’nde yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Alevlerin yaklaştığı bölgede, 9 ev güvenlik nedeniyle boşaltılırken, köy sakinleri geceyi sokakta geçirdi. Bazı vatandaşlar hortumla evlerinin çevresini sulayarak yangına karşı tedbir almaya çalışırken, gece olması nedeniyle yangına havadan müdahale edilemedi. Alevler kontrol altına alınamazken, Fethiye’nin yanı sıra Antalya ve çevre ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin, arazöz ve iş makineleriyle yangına karadan müdahalesi sürüyor.

Ören Köyü’nde yangın devam ederken bir başka yangın Kemer Beldesi’ne bağlı Yakacık Köyü Çırpı Mevkii’nde başladı. Ormanlık alandan başlayıp Fethiye Belediyesi Çöp Deponite Tesisi’ne yönelen alevlere, Fethiye Belediyesi’ne ait yangın söndürme araçları müdahale etti. 2 saat süren müdahale sonrası alevlerin yayılması engellenirken, rüzgarında etkisiyle yangının henüz kontrol altına alınamadığı kaydedildi.

Fethiye’ye gelerek söndürme çalışmalarını izleyen Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, Fethiye’de 2, Dalamanda ise 1 büyük yangının kontrol altına alınamadığını söyledi. Şiddetli rüzgarın sürekli yön değiştirmesinden dolayı yangınlara sağlıklı müdahale yapılamadığını anlatan Yıldırım, “Ören köyünde bazı evler tehdit altında, şuan gerekli güvenlik önlemlerini aldık. Ancak çok şiddetli rüzgar nedeniyle yangınlar kontrol altına alınamıyor. Ören’in yanı sıra Dalaman ve Fethiye’nin Çırpı Mevkii’nde yangınlar sürüyor. Diğer bölge müdürlüklerinden takviye kuvvetler geliyor. Çok aşırı rüzgar olduğu için risk devam ediyor. Jandarma ile görüşüp tehdit altındaki evleri boşalttırdık. Ancak şuana kadar evlere ulaşan bir yangın yok. Tam rakam veremiyoruz ancak Ören’de yanan alan 60-70 hektar diyebiliriz” dedi.

DALAMAN’DA ORMAN YANGINI

Muğla’nın Dalaman İlçesi Akkaya Mahallesi Bülüşlü Mevkii’nde saat 01.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle yangın geniş bir alana yayıldı. Yangına, Ortaca ve Dalaman Belediyesine ait 8 itfaiye, Ortaca ve Dalaman Orman Müdürlüğü ekipleri başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden 30 arazöz, 6 dozer ve 200 işçi katıldı. Bölgede faaliyet gösteren bir beton firması da su tankerleri, iş makineleri ve işçileriyle yangını söndürmek için destek verdi. Yangın, Akkaya Mahallesi ve Ortaca’nın Yerbelen Mahallesi’nde yerleşim yerlerini tehdit ederken polis ve jandarma ekipleri, yaptıkları anonslarla güvenlik nedeniyle vatandaşların evlerini boşaltılmasını istedi. İlk belirlemelere göre 250 hektar ormanlık alan yanarken ormanda bulunan ve yangın ulaşmadan boşaltılan 3 ev ve 2 ahır yandı. Yangında her hangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmadı. Ekiplerin müdahalesi sonucu kısmen kontrol altına alındı.

Tags