Daha az hastalanmak için 5 öneri!

Pazartesi, 18 Mart 2013 11:29

sicak-havalarda-rahat-uyumanin-ipuclari-997Dipnot Tablet Yazarı Müge Ersin’den  okuyucularına daha az hastalanmak için 5 öneri;

• İyi Uyku: Akşam saat 10.00’dan önce uyku için yatağa girmek melatonin hormonunun( gençlik hormonu) üretimini arttırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

• Besin değeri yüksek gıdalar: C vitamini ve çinkonun çokça bulunduğu besinleri tüketen kişiler daha az hastalanıyor. Şeker tüketimini de limitlemek, bağışıklık sistemine yaptığı negatif etki yüzünden önemli.

• Masaj ve Yoga: Yoğun stres altında olan insanların daha sık hastalandıkları ve daha çabuk yaşlandıkları bilinen bir gerçek. Bazan kaçınılmaz olan stresi masaj ve yoga ile dengelemek ise bizim elimizde.

• Soğuk Duş: Özellikle kışın yapılan soğuk duş beyaz kan hücrelerinin aktivitesini hızlandırıyor. Bu da bakteriler ve virüse karşı savaşı kazanmamızı sağlıyor… Eğer soğuk duş konusunda zorlanıyorsanız, benim gibi duştan çıkmadan sadece 2 dakika önce soğuk duş alın. Üşümeniz suyu kapattığınız an geçecektir. Sonrasında kendinizi çok daha canlı ve diri hissedeceksiniz.

• Pozitif Duruş: Hayata pozitif bakmayı sakın hafife almayın. Araştırmalara göre pozitif duruşa sahip olan insanlar diğerlerine göre daha az hastalanıyorlar.

Bu konuda bir önerim var. Pozitif bakışı hayatınıza hemen sokmak istiyorsanız ve bu konuda zorlanıyorsanız, size’ şükran günlüğü’ tutmanızı öneririm. Her gün yatmadan önce o gün şükrettiğiniz her şeyi yazın, aklınıza ne geliyorsa. Göreceksiniz günler geçtikçe günlüğün sayfaları gittikçe dolacak. Pozitif düşünce daha çok pozitif olayları size çekecektir.

Müge Ersin