“Müdahaleyi önlemek için her şeyi yapacağız” Rusya alternatif bir plan hazırlıyor

Pazartesi, 9 Eylül 2013 13:45

121227esad_lavrov.hlargeRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i ağırladı. İki bakanın az önce düzenlediği basın toplantısında, siyasi çözüm vurgusu vardı. İsrail basınına yansıyan iddialara göre, Rusya ve Suriye alternatif bir plan hazırlıyor.

Lavrov, Amerika’yı askeri müdahale yerine barış görüşmeleri için girişimde bulunmaya çağırdı. Olası bir müdahalenin terörizmi tetikleyeceğini savundu. Türkiye’ye de atıfta bulundu. Başbakan Erdoğan’la görüşebileceklerini söyledi.

Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmede, “Biz uzun süredir acı çeken bu bölgenin geleceğinden endişe duyuyoruz. Tabi burada yaşayan ve çalışan Rus vatandaşlarımızın hayatı ve sağlığı da tehlikeye girebilir. Bu ülkeye gerçekleştirilebilecek her türlü askeri müdahaleyi önlemek için mümkün olan her şeyi yapacağız” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Amerikan kamuoyuna mesaj verdi. Obama’nın Suriye operasyonunun El Kaide’ye yarayacağını savundu.

İsrail’in Haaretz Gazetesinin Arap ve İran basınına dayandırdığı habere göre, bu siyasi çözüm çağrılarının arkasında, birkaç alternatif plan var.

Biri, Suriye’nin kimyasal silahlarını Rusya ya da bir başka ülkeye taşıması.

Bir diğer iddiaya göre de Suriye’de Esad’ın erken seçimle iktidarı bırakması ihtimali müzakere ediliyor. Buna göre, “Suriye’deki devlet başkanlığı seçimleri öne çekilecek ve Beşar Esad aday olmayacak.”