Mücella Yapıcı hakkında tutuklama istemi

Perşembe, 11 Temmuz 2013 15:25
mucella_yapici_

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gözaltına alınan 50 kişiden 12′si tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenler arasında Taksim Dayanışması Sekreteryası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı da var.

Taksim’de izinsiz gösteri yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 50 kişiden 12′si tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Yerleşkesi’ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü’nce gözaltına alınan ve Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına getirilen 50 kişinin ifadeleri, soruşturmayı yürüten savcılık tarafından alındı.

Savcılık, şüphelilerden 38′ini “kuvvetli şüpheye ilişkin bağlantı kurulamadığı” gerekçesiyle serbest bıraktı. Savcılık, aralarında Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 12 şüpheliyi tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti.

Örgüt suçlaması

Şüpheli 7 kişinin “polise mukavemet” ve “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek”, aralarında Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 5 şüphelinin ise “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “polise mukavemet” ve “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” suçlarından mahkemeye sevk edildikleri bildirildi.