Modern Sinemanın En İyi Aşk Hikayesi: Before Midnight

Salı, 23 Temmuz 2013 14:28

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Trende tanıştığınız ve birlikte sadece bir gün geçirebileceğiniz kişi hayatınızın aşkı olabilir mi?

Sinema tarihine geçen Jesse ve Celine’nin aşk hikayesi kaldığı yerden 9 yıl aradan sonra tekrar izleyici karşısında.

“Gün Doğmadan” ile başlayıp “Gün Batmadan” ile devam eden on sekiz yıllık aşkın üçüncü perdesinde başrollerde Ethan Hawke ve Julie Delpy bulunuyor. İlk gösterildiği günden bu yana 2013’ün en fazla övgü toplayan filmine dönüşen “Geceyarısından Önce”nin yönetmenlik koltuğunda ise Richard Linklater bulunuyor. Filmin senaryosu önceki filmde olduğu gibi Linklater, Hawke ve Delpy ortaklığının ürünü.

Çiftin artık iki kızları vardır ve Paris’te birlikte yaşamaktadırlar. İkili bu süreçte bir yığın değişim yaşamış, çeşitli sürprizlerin yaşanacağı bir hayata doğru yelken açmıştır. Tüm sorunlara ve değişikliklere rağmen, değişmeyen tek şey ise birbirlerine duydukları naif aşktır.

Yunanistan’da geçirdikleri bir tatil günü, geçmişlerini muhakeme edip ilişkilerini masaya yatırdıkları, beklenmedik gelişmelerle dolu bir güne dönüşecektir.

IMDB’den 8 puan alan Before The Sunrise ve Before The Sunset, bu filmden 8.5 alarak çıtayı ve beklentiyi yükseltiyor. Ayrıca filmin diğer bir avantajı ise gezi rehberi tadında olması. Viyana, Paris derken şimdi de Yunanistan’da…

Modern sinemanın en güzel aşk hikayelerinden biri olan bu filme gitmenizi Dipnot ailesi olarak şiddetle öneriyoruz. Oldu ki bize güvenmiyorsanız dünyaca ünlü medya organlarının sözüne kulak verin;

TIME: “Bu yıl sadece bir film izleme şansım olsaydı, bu filmi seçerdim. Bu yıl yalnızca iki defa sinemaya gidebilecek olsaydım, bu filme iki kez giderdim!”

USA TODAY: “Hawke ve Delpy, şakayla karışık bu seriyi Amour’daki çift gibi 80’lerine kadar devam ettirmek istediklerini söylüyorlar. Umarız öyle olur!”

NEW YORK TIMES: “Geceyarısından Önce, harika bir paradoks!”

PEOPLE: “Aşkın yan etkilerine kalpten ve sert bir dalış… Sonuçlar harap edici ama aynı zamanda çok güzel.”

ENTERTAINMENT WEEKLY: “Mutlu, hüzünlü, trajik ve özgürleştirici. Ama asla tahmin edilemeyen bir film. Büyüleyici bir eğlence ve aynı zamanda son yılların en dürüst, en dokunaklı aşk filmi.”

US WEEKLY: “Her yönüyle serinin önceki filmleri kadar duygu yüklü ve kıpır kıpır…”

NEW YORK POST: “Aşkı bulmak kolaydır. Ama birlikte kalmak zordur. Birlikte kalmak için çabalayan iki âşık üzerine bu kadar sıcak, eğlenceli ve gerçekçi bir film yapmak ise daha da zor!”

ROLLING STONE: “Modern aşk hikayesi her ne ise, Geceyarısından Önce onu bir seviye daha yukarıya taşıyor. Kesinlikle kusursuza yakın!”

THE HOLLYWOOD REPORTER: “Richard Linklater ve arkadaşlarının 1995’te Gün Doğmadan’la başladıkları çalışma, 18 yıldır ruhunu hiç bulanıklaştırmadan koruyor.”

Fragman: http://www.youtube.com/watch?v=DvzgdJFd0Ck

Tags