Modeli güzelmiş diye ayakkabı alınmaz!

Perşembe, 13 Kasım 2014 09:24

Ayaklarımız, gün boyunca normal aktivitelerimizde baskı altında kalırken, egzersiz yaparken, egzersizin şekline göre vücut ağırlığımızın 3-4 katı yükü taşımak durumunda kalır.

Bu sebeple bilinçsizce seçtiğimiz ayakkabı, aslında vücut anatomimizin bozulmasına sebep olabilmektedir. Ondan sonra işin yoksa postürünü düzelt düzeltebiliyorsan!

Ayağımızda 26 adet kemik ve bu kemiklerle ilişkili olan eklemler, bağlar bulunmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken ayağımızın şekline uygun doğru bir ayakkabı çeşidi bulmaktır.

Her insanın ayak kemik yapısı aynı olmadığından dolayı öncelikle ayakkabıyı giydiğimizde ayağımızı rahatsız edip etmediğini kontrol etmeliyiz. Ayakkabının uç kısmı koşu ve yürüyüş esnasında parmaklarımızın bükülmesine müsaade edecek kadar yumuşak olmalıdır. Şuna dikkat etmemiz gerekir ki aşırı yumuşak olması parmaklarımızın darbelerde yaralanmasına sebep olabilir.

Unutmayın modeli güzelmiş diye aldığınız her ayakkabı ileride çözülmesi zor ve kalıcı rahatsızlıklar bırakabilir.

Ayakkabının iç kısmı ayağınızı içine soktuğunuzda iyice oturmalı ve boşluk kalmamalıdır. Ayağın altındaki boşluk kısmı kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden dolayı her kişi için taban yapısı farklılık göstermektedir. Ayak başparmağı ile ayakkabının ucu arasında 1 cm kadar bir boşluk olması ayağın ayakkabı içerisindeki rahat hareketi için önem arz eder.

Parmak ucu içeriden ayakkabının ucuna temas etmemelidir. Ayakkabının bilek kısmının arka tarafında aşil tendonunu sakatlanmalardan korumak için bir yastıkçık bulunmasına dikkat etmekte fayda var. Bu yastık  hafif bir dokunma hissi uyandıracak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Bağcıklar ise ayak bileğine olabildiğince yaklaşabilmelidir.

Özellikle bağcıkları bağlarken parmak kısımları kan dolaşımını engellemeyecek kadar sıkı bağlanmalı ancak yukarıya çıktıkça biraz daha bol bağlanmalıdır. Özellikle en son kısımda ayak bileğinin hareketini engellememelidir.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play