Moda’ya Teknoloji Dokunuşu II – Teknoloji ile Değişen Moda Endüstrisi

Cuma, 12 Mayıs 2017 16:24

HAZIRLAYAN:ERGİ ŞENER

Teknolojinin hızla gelişmesi, mobil ticaretin yaygılaşması, “yeni nesil müşteri”lerin artan harcama güçleri, kişiye özel perakende ve alışveriş deneyiminin yükselişi, moda endüstrisinde de köklü değişikliklere neden olmakta. Geçen hafta, modaya yön veren teknolojileri, trendleri; teknolojideki gelişmelerin modayı nasıl etkilediğini incelemeye başlamıştım. Bu hafta kaldığım yerden devam ediyorum:

Büyük Veri ve Öngörü Analizleri:

AI (Artificial Intelligence – Yapay Zeka) her sektörü derinden etkilediği gibi, moda endüstrisinde de ciddi bir iz bırakmakta. AI’ın büyük veri (big data) ile olan ilişkisini özellikle dikkate almak ve yatırımları bu doğrultuda planlamakta yarar var. AI ile farklı kaynaklardan toplanan büyük miktarda veriyi, işletmeye fayda sağlayacak şekilde “filtreleyerek” doğru aksiyonları belirlemek mümkün olmakta. Örneğin, AI’ın bir kullanım alanı bir markaya ait mağazaları, lokasyonlarına, müşteri yoğunluğuna, ziyaret sıklığına, trafiğe, diğer mağazalara kıyasla verimine göre analiz ederek ekonomik açıdan bu mağazayı açık tutup tutmaya yönelik tavsiyeler sunmak ya da o markanın yeni mağazalarını nereye açması gerektiğine yönelik önerilerde bulunmak.

AI ve big data, müşterilerin markalar ile olan ilişkisinin de hangi boyutlarda olduğunu adreslemek adına oldukça önemli analizler sağlamakta. Müşterilerin mağazaları ziyaret sıklığı, hangi dönemlerde/günlerde mağazaları girdikleri, hangi bölümlerde ne kadar zaman harcadıkları, neleri aldıkları, satınalma kararlarında nelere önem verdikleri (satış elemanını yönlendirmesi, indirim dönemi, yeni sezon öncelikli alımlar, kişisel mesajlar, vb) gibi verilerden hareketle, hem müşteri memnuniyeti ve sadakati sağlayacak, hem de işletmenin karını artıracak kurgular tasarlamak mümkün olmakta.

Bonbon Tech – wi-fi analytics: https://www.youtube.com/watch?v=GfBmFFh-IbE&t=4s

Yeni Nesil Müşteriler ile Değişen Mağaza Deneyimi:

Y Jenerasyonu (ya da bilinen diğer bir adıyla Millennials) ve Z Jenerasyonu dijital dünya ile oldukça sıkı bir ilişkiye sahip. Bu iki jenerasyonu akıllı telefonlarını birer uzuvlarıymışçasına (extension) kullanmakta ve benimsemekteler. Ayrıca, online dünya ve sosyal medya ile sürekli olarak bağlantılı olma ve etkileşime girme arzuları, moda perakendecilerine de yeni nesil müşteri deneyimini nasıl oluşturmaları gerektiğine dair ışık tutmakta.

Değişen müşteri davranışları ve beklentileri doğrultusunda, gelecekte mağazaların rolü, isteyen müşterilerine markalarına fiziksel olarak erişim imkanı sağlayarak e/m-ticaret platformlarını ve yeni nesil dijital kanallarını desteklemek olacak. AR (Augmented reality – artırılmış gerçeklik) uygulamaları ve akıllı aynalar ile ürünleri denemeden üzerinizde nasıl duracağını görebilecek, beğendiğiniz ürünleri kişiselleştirerek istediğiniz şekilde sipariş edecek ve evinize gönderimini kolayca gerçekleştirebileceksiniz.
Cisco – The Future of Shopping: https://www.youtube.com/watch?v=XM9ZOWPeiAk
Sephora Introduces Augmented Reality App Virtual Artist: https://www.youtube.com/watch?v=5qpuym4-JDE

Moda endüstrisinde de Apple’ın Store’larında yarattığı müşteri deneyimi odaklı etkiyi görmek mümkün. Birçok moda perakendecisi, Apple gibi teknoloji perakendecilerinin deneyimlerini taklit ederek mağaza asistanlarının uçtan uca tüm süreçlerde yer almaları için yapılarını değiştirmeye başlamış durumdalar.

Daha iyi bir Müşteri Deneyimi için IoT (Internet of Things – Nesnelerin Interneti):

Günümüzde, mağazalara konumlandırılan IoT cihazlar ile müşterilerin mağaza içi deneyimlerine anlamlandırmaya yönelik ısı haritaları çıkarılarak, müşterilerin mağaza içinde daha iyi zaman geçirmelerine yönelik aksiyonlar çıkarılmakta.
Her sektörde ve faaliyet alanında olduğu üzere, modada da müşteri deneyimi oldukça kritik bir rol oynamaya başlamış durumda. Bu nedenle de müşterilerin “specific” ihtiyaçlarını ve taleplerini doğru anlayabilmek ön planda yer alıyor. İlk olarak, müşteri deneyimini iyileştirmek amaçlı analiz servisleri sağlayan IoT cihazların bir sonraki görevi müşteriler ile etkileşim olacak: Bu cihazlar, müşterilerin akıllı cihazları, aksesuarları ya da akıllı giysileri ile uzaktan etkileşime geçerek, müşterinin sevdiği/takip ettiği markalara ve ürünlere yönelik kişiselleştirilmiş deneyimler sağlayacak.

IoT cihazlar, birbirleri ile çift yönlü etkileşimde olacaklar. Müşterinin sahip olduğu özellikle wearables (giyilebilir teknolojiler) kategorisindeki akıllı cihazları ve telefonlarından gelen data ile müşteriyi daha doğru anlamak ve kategorize etmek adına (vücut yapısı ve tipi, spor yapıp yapmadığı, sağlık durumuna göre), standart segmentasyon ve konumlandırmanın ötesinde bir ayrım gerçekleştirmek de mümkün olmakta. Yeni nesil IoT cihazlardan beklenti, müşteri daha mağazaya girmeden tercihlerini anlayabilmek ve yüksek derecede kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi sunmaya dayanıyor.

Teslimatta “Drone”lar:

Zaman her geçen gün çok daha değerli bir hal almakta. Bu anlamda Uber, Airbnb gibi servislerin artan kullanımları, geleceğe yönelik de önemli ipuçları vermekte. Bu doğrultuda, özellikle yeni nesil kanallardan verilen siparişlerin olabildiğince hızlı bir şekilde müşterilere ulaştırılması, yeni nesil müşterilerin en öncelikli taleplerinden birini oluşturmakta. Bu alanda “drone”lar, hala regulasyonlar açısından istenen noktaya gelemese de, beklentinin en yüksek olduğu trendlerden.

Amazon Prime Air’s First Customer Delivery: https://www.youtube.com/watch?v=vNySOrI2Ny8

Modada her müşteriye aynı şekilde yaklaşma ve aynı iletişimde bulunma dönemi çoktan bitti. Artık moda markaları, müşteri beklentisini anlayarak, mağaza deneyimini kişiselleştirilme sağlayan dijital uygulamalar ve daha eğlenceli ve zengin mağaza içi deneyimler doğrultusunda dönüştürmelidir.