Mobil iletişim sektörünün geleceği: Dijital uçurumun önüne geçmek

Pazartesi, 2 Mart 2015 11:15

Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz, mobil iletişim sektörünün nabzının attığı Mobil Dünya Kongresi (GSMA) öncesinde, Barcelona’da basın mensuplarıyla biraraya geldi.

Sektörün geleceğine yön veren GSMA’in Yönetim Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden  İlker Kuruöz, mobil iletişim sektörünün 2020 vizyonuna dair görüşlerini paylaştı.

GSMA Yönetim Kurulu üyesi Turkcell sektörün geleceğine yön veren oyuncular arasında

 Kuruöz Turkcell’in GSMA Yönetim Kurulu üyeliği konusunda da şöyle konuştu: “Bu dönem GSMA’in yönetim kurulunda Turkcell olarak Türkiye’yi temsil ediyoruz. Haftasonunda Barcelona’da yaptığımız Yönetim Kurulu toplantılarında, mobil iletişimin geleceği için önemli konulara değindik. Önümüzdeki iki yıl boyunca GSMA Yönetim Kurulu’nda, sektörün bundan sonra ne yöne gideceği, operatörlerin geliştirmesi gereken teknolojilerin neler olacağı, hangi alanlara yatırım yapılması gerektiği, mobil teknoloji kullanıcılarının hayatını nasıl zenginleştirebileceğimiz gibi konuları dünyanın en büyük operatörleriyle birlikte ele alacağız. Ben de GSMA Yönetim Kurulu’nda Türkiye’yi temsil etmekten gurur duyuyorum.”

Mobil iletişim sektörünün geleceği: Dijital uçurumun önüne geçmek

Mobil iletişimin geleceğini değerlendiren Kuruöz, sektörün, yeni altyapı teknolojileriyle bilgiye erişimi sürekli ileri taşıdığına ve kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Kuruöz, “GSMA öngörülerine göre, önümüzdeki dönemde özellikle mobil genişbandın gelişmesiyle bağlantılı cihaz sayısında dramatik bir artış olacak. 2020 itibariyle, bu yıl 2,4 milyar olan mobil internet kullanıcı sayısı 3,8 milyara çıkacak. Sadece 4G kullanıcılarının sayısı yarım milyardan 2,8 milyara yükselecek. Yıllar boyu, mobil iletişim sektörü olarak kitleler için dijital uçurumun nasıl kapatılabileceğini konuştuk. Şimdi akıllı telefonlar sayesinde dünya nüfusunun yarısını cebimizde taşıdığımız bilgisayarlara ulaştırabileceğiz, bunun da dijital uçurumun önüne geçmekte büyük faydaları olacak.  Ancak mobil iletişim, çok yatırım ağırlıklı bir iş. Sektörün üzerindeki yüklerinağırlaşmaması ve yatırım ortamının korunması önemli” diye konuştu.

“Biz yerli üretim için elimizi taşın altına koyduk, devamını hep beraber getirelim”

Kuruöz, bilişim sektöründe yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Türkiye’de üretim sektöründeki oyuncuların yurtdışından daha iyi kalitede üretim yapabilmek için neye ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi gerektiğini söyleyen Kuruöz, “Biz bu konuda elimizi taşın altına koyduk. T40 ve T50 ile teknoloji sektörüne örnek olduk, üretim çarkın dönmesi için ciddi çaba gösterdik. Tabiri caizse babayiğit olarak biz çıktık, devamını devlet-özel sektör işbirliğiyle her beraber getirebileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.