Mobil Dünya Kongresi 2014 yarın başlıyor! Dipnot.tv kongreyi yerinde takip ediyor

Pazar, 23 Şubat 2014 18:27
Pazar, 23 Şubat 2014 18:27

Mobil Dünya Kongresi’ni Dipnot.tv yerinde takip ediyor

Dünyanın en büyük mobil sektör etkinliği Mobil Dünya Kongresi (World Mobile Congress)  24 Şubat Pazartesi günü Barcelona’da başlıyor. Bu sene Samsung, Nokia gibi markalar ve giyilebilir teknolojiler ön plana çıkıyor.

Geçen sene biraz sönük geçen kongrenin bu sene oldukça sıkı haberlere ev sahipliği yapması bekleniyor. Samsung amiral gemisi telefonu Galaxy’nin S5  modelini tanıtacak olması en çok konuşan konular arasında. Samsung içeriği hakkında detay vermese de “Unpacked 5” etkinliğini duyurdu. Bunun dışında LG G Pro 2 modelini, ZTE Firefox OS ile çalışan cihazlarını ve Nokia da yeni duyurularını yapacak.

Konferansın en önemli konuşmacılarından biri ise şüphesiz Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. Zuckerberg’in konuşmasında dünyanın İnternete bağlı olmayan kısmı için yürüttükleri internet.org projesinden ve tabi ki çok konuşulan Whatsapp satışından bahsetmesi bekleniyor.

Apple ve Google bu yıl da resmi olarak etkinliğe katılmıyor. Ancak Nokia’nın tüm yeni Windows modellerinin yanı sıra bu sene Android işletim sistemi ile çalışan bir modeli tanıtacağı çok konuşuluyor.

Bu senenin öne çıkan konularından bir diğeri de giyilebilir teknolojiler. Samsung ve Sony 2013 yılında akıllı saat modellerini tanıtarak bir çıkış yapmıştı. WMC14’te de akıllı saatler, spor bandları ve akıllı gözülkler gibi yeni ürünlerin su yüzüne çıkması bekleniyor. Her sene olduğu gibi NFC destekli telefonlar bu sene de gündemde olacak. Ancak bir türlü beklenen etkiyi yapamayan bu teknolojinin daha ne kadar hayatımızın içinde olacağı gerçekten merak konusu

Salih Aksu

Barcelona

Mobile_World_Congress_Barcelona_2012_(4)RGB_White_Ver