Mobil Dünya Kongresi 2014 – Dipnot.tv Canlı blog

Pazartesi, 24 Şubat 2014 12:06

Updating

Sort by :

  BBM Nokia’ya da geliyor!

 

Nokia kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan birisi Windows işletim sistemli Nokia’larda ücretsiz mesajlama programı BBM’in olmamasıydı. Bugün Barcelona’da BlackBerry ve Nokia yetkilileri BBM müldesini verdi. Birkaç ay içinde BlackBerry Messenger hem Windows’lu Nokia’lara hem de bugün tanıtılan Android işletim sistemli Nokia’larda kullanılabilecek.

 

Salih Aksu

Updated : 12:36  25 Dolara akıllı telefon

 

Yazılımcıların en çok ilgi gösterdiği standlardan biri şüphesiz Firefox standı oldu. Firefox’un mobilden sorumlu başkan yardımcısı Andreas Gal yaptığı konuşmada Firefox işletim sisteminin geleceği ve planları hakkında konuştu ve 25 dolarlık bir akıllı telefon üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Gal, “Herkes iPhone ile rekabet edecek cihazlar yapmaya çalışıyor, Android her yeni sürümünde iPhone’a bir adım daha yaklaşıyor, ve gittikçe benzemeye başlıyor. Biz Firefox OS’de farklı açıdan bakmaya çalışıyoruz.” dedi. Gal sözlerine şöyle devam etti: 

“Ticari olarak baktığınız zaman fırsatlar büyük, ancak bizim önceliğimiz başka. Dünyada internete bağlanmak için bekleyen milyarlaca insan var, ve akıllı telefonlar bu insanların çoğu için lüks. 25 dolarlık bir akıllı telefon büyük kitleler için alternatif olabilir. iPhone ile rekabet hiç ilgilendiğimiz bir konu değil, önceğimiz insanları online yapmak”. 

25 dolarlık akıllı telefonun ne zaman piyasaya çıkacağına dair bir bilgi verilmedi.

 

Salih Aksu

  Samsung Android’ten vazgeçti

 

Samsung yeni akıllı saati Gear 2’de Android işletim sisteminden vazgeçti. Şüphesiz Barcelona’nın bu sene en çok konuşulan markalarından biri Samsung. Bu akşam yapılacak olan #UNPACKED5 etkinliğinde yeni Galaxy S5’in açıklanması bekleniyor. Ancak mobil dünyayı şaşırtan gelişmelerden biri de bugün tanıtılan Gear 2’de artık Android işletim sistemi kullanılmaması. Yeni modelde Samsung kendi işletim sistemine dönere Tizen OS kullanmış. Samsung ayrıca Nisan ayında piyasaya çıkacak ve kamera özelliği bulunan Galaxy Gear 2 ve kamera özelliği bulunmayan Galaxy Gear 2 Neo modellerini de tanıttı.

 

Salih Aksu

 

FirefoxOS’den yeni haberler var!

 

Mozilla’nın akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sitemi Firefox OS yeni haberlerle tekrar gündem oluşturmaya başladı. Firefox OS ekibinin yöneticisi Josh Carpenter Firefox’un standında işletim sistemi ile ilgili yeni haberler verdi.

İşletim sistemi özellikle kullanıcı deneyimi üzerinden avantaj sağlamaya odaklanmış durumda. Yeni geliştirilen arama özelliği sayesinde kullanıcılar “neyle ilgilendiklerini” yazıp o konu ile ilgili uygulamalara erişebilir ve anında çalıştırabilirler. 

Firefox OS broswer tabanlı bir işletim sistemi olduğu için uygulamalar indirilmeden çalıştırılabiliyor. Mesela arama kutucuğuna “Paris” yazdığınız taktirde, Paris’le ilgili bütün uygulamalar listeleniyor ve doğrudan çalıştırılabiliyor.

 

Salih Aksu

 

 

 Updated : 10:56  Nokia’dan beklenmedik hamle: Android işletim sistemli Nokia X

 

Dünyada Windows işletim sistemli telefonların bir numaralı üreticisi Nokia’dan beklenmedik bir

hamle geldi: Android işletim sistemini kullanan ilk Nokia telefon Barcelona’da devam eden Mobile World Congress’te tanıtıldı. Bu telefon muhtemelen önümüzdeki günlerde en çok konuşulan ürünlerden biri olacak.

 

Tanıtılan Nokia X modeli ilk Android işletim sistemli Nokia olmasının yanı sıra, 120 dolarlık fiyatı ile ucuz akıllı telefon kategorisinde de sıkı bir rakip olacak. Nokia X’te ilk dikkatimizi çeken oldukça modifiye edilmiş bir Android versiyonunun kullanılıyor olması. Yine aynı şekilde Google Play değil ama Nokia’nın yaygın olduğu ülkelerdeki Yandex gibi uygulama marketleri hazır yüklü olarak geliyor.

 

Nokia’nin telefonlardan sorumlu başkan yardımcısı Jussi Nevannline yeni tanıtılan cihazlar için “Nokia X, Nokia’nın yeni ve ucuz akıllı telefon serisi” diyor.

 

 Updated : 11:01  Sony’den merakla beklenen yeni modeli tanıtıldı

Barcelona’da bugün başlayan ve 4 gün sürecek olan dünyanın en büyük mobil etkinliği Mobile World Congress’te beklenen yeni ürünler gün yüzüne çıkmaya başladı. Sony fuarın birinci gününde 5.2 inç geniş ekranı ve 4K video kaydetme özelliği ile öne çıkan Xperia Z2 modelini tanıttı.

 

Dış tasarımı Z1 ile hemen hemen aynı olan Z2 içeriden günçendirilmiş bir telefon. 2.3GHz 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemci ile desteklenen telefon 20.7-megapixel camerası ile  4K video çekebiliyor. Cihazda ayrıca 3GB RAM ve 3.200 mAh’lık bir batarya bulunuyor.

 

Z2’nin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de saniyede 120 kare çeken ve daha sonra bunları yavaşlatarak oynatmanızı sağlayan Timeshift özelliği cihazın dikkat çeken diğer özelliklerindensadece biri. Aynı zamanda Sony’nin Z2 tanıtımı için Michael Jackson müzikleri kullanacağı çok konuşulan bir diğer konu. Bunun nasıl olacağı Barcelona’daki sunumda çok detaylı anlatılmadı ama cihazın piyasaya çıkacağı mart ayında Sony Z2 ve Michael Jackson arasında bağlantılar göreceğimiz muhakkak.

 

Salih Aksu