Mısır’dan Sinai Yarımadası’na operasyon

Perşembe, 11 Temmuz 2013 14:28

misir_kacirmalar_sonrasi_sinaya_tanklar_gonderdi_h39768Mısır ordusu, Sinai Yarımadası’ndaki saldırıların artması üzerine bölgede geniş çaplı bir operasyon başlatmayı planlıyor. Mısır’ın, bölgedeki radikal İslamcılara yönelik operasyon için İsrail’den izin almayı planladığı öne sürülüyor.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, operasyon birkaç gün içinde başlayabilir. Ancak Mısırlı yetkililerin aralarındaki barış antlaşmasının şartları gereği Tel Aviv’den izin almak zorunda.

Mısır ordusu, son birkaç gün içinde Sinai Yarımadasındaki askeri hedeflere düzenlenen saldırılardan, aralarında Gazzeli Filistinliler’in de olduğu öne sürülen cihatçıları sorumlu tuttu. Ordu, radikal İslamcıların Mursi’nin görevden alınmasının ardından çıkan karmaşa ortamından fayda sağlamak istediğini belirtti.

The Times’a konuşan İsrail ordusundan bir kaynak, ‘Kahire’nin talebini reddetmeleri için bir neden görmediklerini’ belirtti. Söz konusu kaynak, “Sinai’nin güven altına alınmasını birinci öncelik olarak görüyoruz. Mısır ordusunun bölgeyi tehlikeli teröristlerden temizlemesi isteğine karşı ellerini bağlamayı düşünmeyiz” dedi.

Sinai’de dün yaşanan saldırılarda iki Mısır ordusu askeri ölmüş, altı tanesi de yaralanmıştı. Gazze Şeridi sınırındaki Refah şehri’nin dışındaki askeri noktaya düzenlenen saldırının, Mursi’nin devrilmesinin ardından kontrolün sağlanamadığı noktada nüfuzunu artırmak isteyen radikal İslamcı örgütler tarafından düzenlendiği düşünülüyor.

GERGİNLİK YAYILDI

Mısır’da Cumartesi günü bir Kıpti Hıristiyan rahip öldürülmüş ve darbenin ardından ilk mezhep cinayeti işlenmişti.

Cinayetin bir gün sonrasında, rahibin öldürüldüğü şehir olan Sinai’nin El-Ariş kentinde bir asker vurularak öldürüldü. Bir önceki gün Refah ve El-Ariş’te cihatçılar Sinai’nin kuzeyinde saldırı düzenleyerek bir askeri öldürdü. Saldırının ardından atılan bir füze de İsrail’in Eliat kenti yakınlarına düştü.

Refah sınır kapısında Perşembe sabahı yaşanan saldırıda da bir asker ölmüştü. Mısır ordusu, saldırılar üzerine Gazze geçişini kapatırken, şehre açılan kaçakçılık tünellerine operasyon başlattı.

1979 yılında yapılan Camp David antlaşması gereği, Sinai’deki sınırın askerden arındırılması, uluslararası güçler tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Askeri bir konuşlanma için İsrail’in onay vermesi zorunlu bulunuyor.

Washington’un, Mısır’dan gelen talebin İsrail tarafından onaylanmasını destekleyeceği belirtiliyor.