Mısır’da Türk dizilerini boykot uzun sürmedi

Cuma, 23 Ağustos 2013 12:00

muhtesem-yuzyil-1-bolum-foto-galeri-309Cezayir’in Fransızca yayın yapan günlük gazetesi L’Expression’da yer alan Amira Soltane imzalı habere göre, boykot yaparak Türk dizilerini yayından kaldıracağını ilan eden televizyon kanalları bu kararlarından kısa zamanda döndü.

Türkiye’nin Arap ülkelerinin aksine Mısır’da yapılan darbeye karşı bir tavır takındığının belirtildiği haberde, halkın dizilerin devam etmesi yönünde yaptığı baskı nedeniyle kanalların boykottan vazgeçtiği öne sürüldü.

BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI

Türk dizilerinin Arap dünyasını adeta büyülediğinin ifade edildiği haberde, dış siyaset nedeniyle Arap ülkelerinin kimi zaman bu dizileri boykot etme isteklerinin başarısızlıkla sonuçlandığına değinildi.

Bunun son örneği de Mısır. Boykota rağmen yayınlanan dizi sayısında azalma değil artış olduğuna dikkat çekilen habere göre, CBC isimli Mısır kanalı, Ramazan biter bitmez iki yeni dizi (Karadayı ve Lale Devri) yayına koydu.

Türk dizilerini Arap dünyasına tanıtan en önemli yayıncılardan bir diğeri MBC de, Mısır’daki darbe ve Türkiye’nin tavrını belirlemesinden sonra, dizilerle ilgili yayın politikasında hiçbir değişikliğe gitmedi.